Pies ma w swoim życiu wiele zadań. Najważniejsze jest to, aby był szczęśliwy. To od nas, ludzi, zależy, czy mu to umożliwimy.
Kupując pralkę czy lodówkę, zazwyczaj dużą wagę przywiązujemy do wyboru urządzenia i szukamy odpowiedzi na pytania typu: „Jak to działa?”, „Ile to kosztuje?”, „Jak wygląda utrzymanie?". Natomiast kupując psa, często nie myślimy w ogóle o niczym. Efektem może być szereg problemów, które mogą dokuczać nam, naszemu psu, a w najgorszym przypadku naszemu otoczeniu. Zakup psa powinien być dokładnie przemyślany.
Poniższe 10 pytań może pomóc Ci podjąć decyzję, czy kupić czworonożnego zwierzaka, lub nie:
1. Dlaczego tak naprawdę chcę psa?
Na pierwszy rzut oka to pytanie może wydawać się zupełnie niepotrzebne. Chcę psa, więc go kupię i dlaczego miałbym o tym szerzej rozważać? Niemniej jednak zalecamy, aby zastanowić się nieco nad powodami. Jeśli ktoś szuka psa do stróżowania, przyjaciela lub do innej działalności czy zawodu, to zazwyczaj jest pewien swojej decyzji. Jednak jest bardzo źle, jeśli kupujesz zwierzaka, bo masz piękny, dobrze wyposażony dom lub mieszkanie, fajny samochód, ale ciągle Ci czegoś brakuje i potrzebujesz modnej rasy psa. Jeśli tak myśli osoba interesująca się psem, do wyboru ma stosunkowo dużą liczbę ras. Ale czworonożny przyjaciel, który je, szczeka, chce wyjść i chce być z człowiekiem, który go polubi i którego będzie mógł pokochać, zupełnie nie pasuje do pozycji „dekoracji”! Niedobrze jest też, gdy znajomy wiedzą, że chcemy psa i podarują nam takiego, który nie jest dla nas odpowiedni.
2. Czy Twoja rodzina cierpi na alergie?
Liczba osób cierpiących na różne alergie stale rośnie, a sierść psów jest niestety jednym z alergenów. Jeśli masz dziecko chore na astmę, zakup psa zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem.
3. Czy wszyscy członkowie rodziny zgadzają się na przybycie psa?
Pies może być wspólną radością dla całej rodziny, ale może też być przyczyną problemów. Oczywiście nie jest zbyt rozsądnie kupować dużego czworonożnego przyjaciela, jeśli jeden członek rodziny boi się nawet mniejszego jamnika.
4. Czy da się psa wyszkolić?
Rośnie liczba niewyszkolonych psów. Nie musi to koniecznie oznaczać, że zwierzę jest agresywne, ale niektóre psy mogą sprawiać kłopoty innym, np. rowerzystom i biegaczom, których gonią z powodu braku szkolenia. Ważne jest, aby dowiedzieć się, w jakim celu została wyhodowana rasa, którą wybierasz. Na przykład, jeśli kupujesz pięknie ubarwionego wyżła weimarskiego, powinieneś wiedzieć, że jest to pies myśliwski, który wymaga dużo ruchu i nie jest zbyt przyjazny w domu. Prawdopodobnie nie jest to najlepszy wybór dla bardzo zapracowanych osób.
5. Czy mam wystarczająco dużo czasu?
Pies to nie telewizor, który można wyłączyć, ani hulajnoga, którą można schować do piwnicy. Jeśli kupujesz psa, powinieneś spodziewać się, że będziesz go mieć przez co najmniej dziesięć lat. Zdecydowanie nie jest mądrym kupowanie psa, jeśli wybierasz się na roczny staż za granicę.
6. Kto będzie wyprowadzać psa na spacer?
Fakt, że musisz regularnie wyprowadzać psa na spacery, prawdopodobnie nikogo nie zaskoczy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że niektóre rasy wymagają dużej ilości ruchu. Warto więc zastanowić się, czy mamy wystarczająco dużo czasu i energii, aby zaspokoić potrzeby naszego psa. Codzienne spacery z pupilem mogą nie należeć do przyjemności w przypadku zimowych minusów lub wyrwanego zęba mądrości. Niektórzy uważają, że jeśli pies mieszka w domku ogrodowym, to nie ma potrzeby go wyprowadzać na spacery. To duży błąd, bo ogród niekoniecznie zapewnia psu taką przestrzeń, jakiej potrzebuje. Nie ma nic bardziej rozdzierającego serce niż smutny i zaniedbany pies siedzący za płotem.
7. Gdzie powinien mieszkać Twój pies?
Musisz zdecydować, czy pies będzie u Ciebie w domu, czy na zewnątrz w budzie.Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, warto również skonsultować się z sąsiadami. Uporczywie szczekający pies denerwuje nie tylko sąsiadów, ale także całą ulicę.
8. Kto może się nim zaopiekować pod moją nieobecność?
Święta to czas w roku, na który wszyscy czekają z niecierpliwością. Są miejsca, gdzie psy mogą nam towarzyszyć i są takie, które są nieodpowiednie dla naszych pupili lub gdzie psy po prostu nie mają wstępu. Musimy więc zastanowić się, czy będziemy mogli się nim zaopiekować podczas naszej nieobecności. Podobne problemy mogą się pojawić, jeśli pies jest naszym jedynym towarzyszem. Musimy się nim zaopiekować także wtedy, gdy grypa położy nas do łóżka lub gdy będziemy musieli spędzić trochę czasu w szpitalu.
9. Czy mam wystarczająco dużo pieniędzy na zabezpieczenie opieki?
Nie zapominaj także o kwestiach finansowych. Jedną rzeczą jest zapłacenie ceny zakupu psa przy jego zakupie. Należy wziąć pod uwagę koszty karmienia i opieki weterynaryjnej oraz wiele innych wydatków związanych z utrzymaniem zwierzęcia.
10. Czy mogę pozwolić psu być psem?
Dehumanizację psów można określić jako jeden z największych problemów właścicieli. Tendencja do nadawania zwierzęciu cech i wzorców zachowań ludzkich jest całkowicie niewłaściwa. Każdy, kto chce uniknąć problemów, chce być szczęśliwy ze swoim psem i chce, żeby jego pies był z nim szczęśliwy, musi zdać sobie sprawę, że nawet jeśli jego zwierzę wygląda pięknie, wygląda mądrze i prawie „mówi”, to nadal jest zwierzęciem i mimo że jest inteligentnym, nie można go zmusić do zachowywania się jak człowiek.
Jeśli to możliwe zachęcamy zainteresowanych szczeniakiem do znalezienia zaufanego hodowcy, choć w schroniskach nie brakuje też starszych i młodszych psów, które szukają miłości. Bardzo dokładnie zbadaj potrzeby wybranej rasy, gdyż może pojawić się wiele problemów, jeśli nowy członek rodziny nie spełni Twoich oczekiwań lub będzie miał wobec właściciela wymagania, których się nie spodziewałeś.
Jeśli jesteś przekonany, że znajdziesz miejsce dla nowego członka rodziny zarówno w swoim sercu, jak i w domu, mamy dla Ciebie wskazówkę w artykule: Jak opiekować się szczeniakiem.