Czasami zdarza się, że nasz pupil nadmiernie interesuje się w czasie spaceru odchodami innych zwierząt lub ludzi, zjadając je. Być może ich motywacją nie jest straszenie nas, ludzi, ale z pewnością im się to udaje . Niektóre psy robią to regularnie, inne tylko czasami.
Naukowa nazwa tego nawyku to koprofagia. Istnieją behawioralne i fizjologiczne powody, dla których niektóre psy uważają odchody za przysmak. Jeśli Twoje zwierzę tak robi, nie martw się, istnieją sposoby, aby to ograniczyć. Choć przeprowadzono niewiele badań i naukowcy do tej pory nie zdołali jednoznacznie określić przyczyn tego zjawiska, jest to zjawisko dość powszechne. W badaniu zaprezentowanym na dorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Weterynaryjnego na temat zachowań zwierząt w 2012 r., badanie prowadzone przez zespół naukowców pod kierownictwem dr. Benjamina Harta z Uniwersytetu Kalifornijskiego stwierdzono, że:
- 16% psów (jeden na sześć) zostało sklasyfikowanych jako „ciężkie” zjadacze odchodów, co oznacza, że zostały przyłapane pięć razy
- 24 % psów (jeden na cztery) biorące udział w badaniu zrobiło to samo przynajmniej raz
Hart pisze tak: "Nasz wniosek jest taki, że w tym przypadku jest jedzenie świeżych odchodów odzwierciedleniem wrodzonej tendencji psich przodków żyjących na wolności. W ten sposób chronią członków stada przeciwko pasożytom jelitowym obecnym w odchodach znajdujących się w norze/miejscu odpoczynku."
Badanie składało się z dwóch oddzielnych ankiet wysłanych do około 3000 właścicieli psów. Chociaż jedzenie odchodów jest dla ludzi odrażające, dla psów nie jest wcale takie złe. Psy ewoluowały, aby zjadać wszystko, co znajdą na ziemi lub w śmieciach, więc koprofagia może być zachowaniem, które pomaga zwierzętom przetrwać i radzić sobie ze sporadycznym głodem. Innymi słowy, jeśli brakuje pożywienia, pies może nie być wybredny.
W przypadku niektórych gatunków, np. królików, defekacja jest całkowicie normalnym sposobem uzyskania niezbędnych składników odżywczych. W rzeczywistości, jeśli uniemożliwisz to królikom, wystąpią u nich problemy zdrowotne. Na szczęście psy nie muszą już być karmione w ten sposób, ale jest to dla nich normalne, naturalne zachowanie, które wykonują w określonych momentach swojego życia. Psy-matki liżą swoje szczenięta przez pierwsze trzy tygodnie po urodzeniu, aby usunąć kał, który następnie zjadają. Szczenięta zachowują się w ten sposób i zjadają zarówno własne odchody (autokoprofagia), jak i odchody innych psów (alokprofagia), a także odchody kotów i innych zwierząt. Niektóre psy szczególnie przyciągają odchody końskie i gęsie. Spożycie odchodów innych zwierząt może powodować problemy zdrowotne, jeśli odchody są zanieczyszczone pasożytami, wirusami lub toksynami. W większości przypadków to zachowanie ustanie, gdy szczeniak osiągnie wiek około dziewięciu miesięcy.
Fakty o psach jedzących odchody
U szczeniąt koprofagia jest zwykle częścią ich uczenia się o otaczającym ich świecie. Większość szczeniąt zadowala się wąchaniem, ale niektóre, podobnie jak dzieci, chcą wkładać wszystko do ust. Psy rzadko jedzą miękkie lub rzadkie odchody, wydaje się, że przyciągają je głównie twarde odchody, zwłaszcza mrożone. W swoim badaniu Hart przedstawił także wyniki innej obserwacji dotyczącej tego złego nawyku. Koprofagia występowała częściej w gospodarstwach domowych, w których było więcej niż jeden pies. W gospodarstwach domowych z jednym psem tylko 20% psów miało ten zły nawyk, podczas gdy w gospodarstwach domowych z trzema psami odsetek ten wzrósł do 33%.
Jeśli wystąpila taka sytuacja u twojego zwierzaka, skonsultuj się z weterynarzem, aby wykluczyć możliwe problemy zdrowotne:
- pasożyty,
- dieta uboga w składniki odżywcze i kalorie,
- zaburzenia wchłaniania,
- cukrzyca,
- zespół Cushinga, choroby tarczycy i inne stany powodujące wzmożony apetyt,
- leki takie jak sterydy.
W wielu przypadkach psy zaczynają jeść odchody w wyniku stresu środowiskowego lub czynników behawioralnych, w tym:
- Dyskryminacja: Badania wykazały, że psy przebywające same w budzie robią to częściej niż te, które mieszkają w pobliżu ludzi.Jeśli zwierzę spędza zbyt dużo czasu na małej przestrzeni, może to powodować problemy.
- Koprofagia nie jest rzadkością u psów uratowanych z przepełnionych schronisk.
- Lęk: Często wynika z zastosowania przez kogoś kary lub surowych metod podczas treningu. Zgodnie z tą teorią psy będą zjadać własne odchody, aby pozbyć się dowodów, ale w rezultacie zostaną jeszcze bardziej ukarane.
- Przyciągnięcie uwagi: Psy zjadają własne odchody, aby zwrócić na siebie uwagę właścicieli, które z pewnością dostaną.
- U psów karmionych w pobliżu własnych odchodów wykształca się skojarzenie między zapachem jedzenia i odchodów i nie potrafią odróżnić obu zapachów.
- W niektórych przypadkach szczenięta są zdezorientowane, gdy wyczują zapach odchodów w oddechu matki po tym, jak je umyła.
- Życie z chorym lub starszym psem: Czasami zdrowy pies zjada kał słabszego psa, szczególnie w przypadkach nietrzymania stolca. Naukowcy spekulują, że może to mieć związek z instynktem ochrony stada przed drapieżnikami.
Jak oduczyć psa jedzenia odchodów
Poniższe kroki mogą pomóc zapobiec zjadaniu przez psy odchodów:
- Suplementacja witamin: od dawna istnieje teoria, że psy jedzą odchody z powodu niedoboru witamin, dlatego pomocna może okazać się multiwitamina . Głównym podejrzanym był niedobór witaminy B, co również potwierdziły badania.
- Enzymy: Nowoczesna karma dla psów zawiera więcej węglowodanów, ale mniej mięsa, białka i tłuszczu niż starożytna dieta dla psów. W starożytności zjadano całą zwierzynę, łącznie z wnętrznościami. Zapewniało to dostarczanie enzymów niezbędnych do trawienia.
- Pomocny może okazać się preparat tłumiący koprofagię. Może pomóc zniechęcić nasze zwierzęta do zjadania własnych odchodów lub odchodów innych osób. Można stosować u psów w wieku powyżej 12 tygodni. Wiele z tych preparatów zawiera glutaminian sodu, rumianek, pochodne mięty pieprzowej, jukę, czosnek i pietruszkę. Nie zapomnij o leczeniu wszystkich swoich psów!
Być może najlepszym sposobem na powstrzymanie tego problemu jest utrzymanie otoczenia zwierzęcia, w tym podwórka, w czystości, aby nie było w nim odchodów, które mógłby zjeść. Właściciele kotów powinni utrzymywać kuwety w czystości lub umieszczać je poza zasięgiem psa. Podczas spaceru z psem natychmiast zbieraj odchody zwierzęce. Trenując go, naucz go poleceń „wyjdź” i „chodź tutaj”, aby z łatwością nauczył się biec do ciebie po smakołyk i w ten sposób przyzwyczaił się do otrzymywania smakołyku zamiast sięgania po kupę.