Co powinienem zrobić, jeśli pies obserwuje mnie ciągle?

psí kámen

Dlaczego psy lubią za nami wszędzie podążać? Może to być objaw głębszego problemu, którym należy się zająć? Kiedy powinniśmy się niepokoić i co możemy zrobić, aby uczucie naszego zwierzaka nie stało się nadmierne?

To zupełnie normalne, że psy interesują się tym, gdzie są ich właściciele, o ile nie staje się to ich obsesją. Jeśli idziesz do kuchni po szklankę wody lub do toalety, a Twój zwierzak ciągle depcze Ci po piętach, warto zastanowić się dlaczego.

Dlaczego mój pies wszędzie mnie ściga?

Jest wiele powodów, dla których psy podążają za nami wszędzie. Są to zwierzęta przyjacielskie i tak jak my lubimy ich towarzystwo, one lubią nasze. I jak inaczej im to okazać niż poprzez pełne miłości zachowanie. Poza tym są ciekawskimi stworzeniami i chcą wiedzieć, co planuje stado.

Jeśli nasz pupil został adoptowany jako szczeniak, może postrzegać nas jako swoją matkę i dlatego nawiąże z nami więź. Jeżeli będziemy ustawicznie przy szczeniakach w trakcie ich rozwoju, będą one bały się samotności i nigdy nie będą chciały nas opuścić.

Zwierzęta, które doświadczyły traumy emocjonalnej – szczególnie te pochodzące ze środowisk stosujących przemoc – czasami boją się, że zostaną porzucone przez właścicieli. Nadmierne przywiązanie jest powszechne u psów adoptowanych ze schroniska lub wcześniej bezdomnych.

Niektóre psy po prostu nie chcą przegapić żadnej potencjalnej zabawy, nawet jeśli jest to wyjście do łazienki. Szczególnie często się tak dzieje w przypadku młodych, otwartych szczeniąt, które chcą się od nas uczyć.

Niektóre rasy psów są bardziej przywiązane do swoich właścicieli, np. Shih Tzu, a także wyżeł węgierski czy golden retriever..

Psy pracujące, pasterskie i myśliwskie, hodowane tak, aby cały dzień towarzyszyły właścicielowi, również podążają za nim, dokądkolwiek się on uda.

Nadmierne przywiązanie u psów jest często wyuczonym zachowaniem. Dając im jedzenie za każdym razem, gdy podążają za nami do kuchni lub głaszcząc je, gdy wykonują nasze polecenia, uczymy je, że podążanie za nami przyniesie jakąś nagrodę.

Starsze psy z wadami wzroku, słuchu lub zaburzeniami funkcji poznawczych nie czują się bezpiecznie bez swoich właścicieli i dlatego ciągle ich obserwują.

Chore, znudzone lub lękliwe psy również chcą być z nami przez cały czas. Co ciekawe, robią to również wtedy, gdy wyczuwają, że ich właściciele są zestresowani lub zaniepokojeni.

Psy depczą nam po piętach także wtedy, gdy zmieniamy naszą codzienną rutynę lub dokonujemy pewnych zmian w domu. Przeprowadzka może być dla nich tak samo stresująca, jak dla nas.

Jakby tych wszystkich powodów było mało, jeśli Twój pupil zawsze był pewnym siebie, niezależnym psem i nagle nie chce się od Ciebie oddalać, jest duża szansa, że ​​ma Ci coś do „powiedzenia”. Często może to oznaczać, że coś jest nie tak, że nie czuje się dobrze lub coś zmieniło się w jego ciele, co sprawia, że ​​jest mniej pewny siebie. Może to na przykład być utrata wzroku lub słuchu. Kiedy zachowanie psa zmienia się radykalnie i nagle, nadszedł czas, aby umówić się na wizytę u weterynarza.

chytání psa

Nadmierna zależność psa może również wskazywać na poważniejszy problem behawioralny – lęk separacyjny. Zdrowe psy chcą być blisko ciebie, kiedy jesteś w domu, ale nie wpadają w panikę, gdy zostają same. Natomiast gdy jesteśmy poza zasięgiem wzroku psa cierpiącego na lęk separacyjny, wpada on w niekontrolowany sposób  w panikę,  rozgryza rzeczy, zaczyna dużo jeść, szczekać, biegać i sikać i  nawet może uciec z domu.

W jaki sposób możemy pomóc naszym zwierzętom stać się bardziej niezależnymi?

Nigdy nie karz swojego psa za chodzenie za nami! Jeśli robi to z powodu lęku, możemy tylko pogorszyć sytuację. Oto kilka strategii, które mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Upewnij się, że Twój pies ma wystarczająco dużo ruchu. Zmęczony pies to zazwyczaj szczęśliwy pies i jest mniejsze prawdopodobieństwo, że z niepokojem będzie obserwować swojego właściciela.

Znudzony pies chce być cały czas ze swoim właścicielem, bo nie ma nic lepszego do roboty. Zabawki interaktywne stymulują go psychicznie i zachęcają do samodzielnej zabawy. Zabawki na smakołyki  mogą zachęcić go do spędzania czasu z dala od nas.

Każdy pies potrzebuje bezpiecznego miejsca, w którym może się schronić. Stwórz dla niego wyjątkowe miejsce z jego legowiskiem i ulubionymi zabawkami, w którym będzie mógł się wyciszyć i gdzie będzie miło spędzać czas. Kiedy tam pozostanie, chwal go.

Odczulaj psa na określone ruchy, takie jak podnoszenie kluczy, związane z pozostawieniem go samego. Zrób to, nie wykonując normalnej czynności, która się z tym wiąże. Chwycimy klucze, ale zostańmy w domu.

Zamontuj w drzwiach domu kraty zabezpieczające. Kraty mu pomogą przyzwyczaić się do własnego towarzystwa i trzymając go z dala od pokoju, w którym chce przebywać, będzie mógł nas obserwować przez kraty. Aby odwrócić jego uwagę, jeśli wydaje się zdenerwowany, daj mu zabawkę lub puzzle z jedzeniem. Na początku trzymaj się blisko kraty, a potem stopniowo oddalaj się od niego z jego pola widzenia.

Dla starszych psów z utratą wzroku mogą mogą być pomocne lampki nocne , umieszczone w ciemnych obszarach domu.

Szkolenie psa, aby czuł się szczęśliwy we własnym towarzystwie, może zająć dużo czasu i pracy, ale pomoże mu zyskać większą pewność siebie. Jeśli wypróbowałeś powyższe techniki i czujesz, że nie robisz oczekiwanych postępów, porozmawiaj o dalszych krokach ze swoim weterynarzem lub psim psychologiem.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz.