W zimne dni są podatni na choroby ludzie, ale także ich zwierzęta domowe. O ile właściciele wiedzą, że chorobę najlepiej wyleczyć w łóżku z kubkiem gorącej herbaty z miodem, o tyle w przypadku psów może to nie być takie proste. Jak rozpoznać przeziębienie u psa? A jak temu zapobiec? Czytaj dalej i dowiedz się z naszego artykułu.
Kaszel może psa dręczyć
Kaszel u psa jest najczęściej objawem infekcji dróg oddechowych. Jednak kaszel psa różni się nieco od kaszlu człowieka. Zwykle przybiera formę głębokiego chrząknięcia i wybuchu głośnego, ochrypłego wydechu. Kolejnym objawem jest również ciężkie dyszenie, zginanie szyi i zmęczenie. Wszystko to są wyraźne objawy duszności, która podczas kaszlu bardzo dokucza psu.
A co z przeziębieniem u psa?
Najczęstszą chorobą, której towarzyszy duży dyskomfort, jest po prostu katar i przeziębienie. U psów (podobnie jak u ludzi) objawia się zaczerwienieniem błon śluzowych, wydzieliną z nosa lub wahaniami temperatury oraz zmęczeniem. Kataru towarzyszą również zaczerwienione i ropne oczy. Najbardziej pomożesz swojemu psu, jeśli zapewnisz mu kilka dni spokoju bez długich spacerów. Jest to bardzo powszechna choroba i w większości przypadków ustępuje samoistnie po kilku dniach. W żadnym wypadku nie należy podawać psu lekarstw dla ludzi. Jeśli stan zdrowia nie poprawia się i trwa dłużej niż 3-4 dni, lepiej udać się do lekarza weterynarii, który zaleci odpowiednie leczenie.
Uwaga na nosówkę
Inną częstą chorobą jest nosówka, która objawia się ciągłym suchym, drażniącym kaszlem. Może on spowodować wymioty u psa. Tak zwana nosówka, czyli zakaźne zapalenie krtani i tchawicy, jest wysoce zaraźliwą chorobą, którą pies może się zarazić poprzez kontakt z innym psem, ale nosówka się może też rozprzestrzeniać drogą powietrzną. Jest najczęstszą chorobą zakaźną, jednak jej przebieg musi zostać wyłapany na czas. Duszący kaszel może dokuczać psu przez kilka tygodni i mogą wystąpić poważne komplikacje. Zwłaszcza u słabszych psów może prowadzić do zapalenia płuc.
Zwiększone ryzyko występuje miejscach, w których występuje duże skupisko psów: plac treningowy, wystawy czy parki dla psów. W cięższych przypadkach, którym towarzyszy gorączka, osłabienie i utrata apetytu, konieczna jest razem z psem wizyta u lekarza weterynarii. Doradzi i dobierze odpowiedni lek, prawdopodobnie nie obejdzie się to bez zastosowania antybiotyków. Wraz z reżimem wydpoczynku pies powinien wkrótce wrócić do formy. Również istnieje szczepienie przeciwko tzw. nosówce, którą można szczepić psa od 12 miesiąca życia.
Nawet pies może zachorować na grypę
Trzecią i jednocześnie najpoważniejszą z tych chorób jest grypa. Twój pies jest ospały, nie ma apetytu i cierpi na dokuczliwy kaszel? Może gdzieś po prostu złapał grypę. Podobnie jak w przypadku innych chorób zakaźnych, największe ryzyko występuje w większej grupie psów, a okres inkubacji wynosi zwykle od 4 do 9 dni. Szczepienie przeciw grypie jest oczywiście dostępne i jeśli szczepienie jest wykonane prawidłowo, objawy choroby są absolutnie minimalne. W takim przypadku może nawet całkowicie uniknąć twojego psa.
Jeśli jednak zaobserwujesz u swojego pupila wspomniane już objawy i podejrzewasz, że to grypa, należy się tym zająć. Lepiej od razu zabrać go do weterynarza, który oceni stopień zaawansowania choroby i zaleci odpowiednie leczenie.
Kiedy pies kaszle i krztusi się
Jeśli Twój pies kaszle i krztusi się, przyczyny mogą być różne, zarówno niegroźne, jak i znacznie poważniejsze. Jest to spowodowane albo przez jedną z chorób dróg oddechowych, albo przez inne wpływy, które również tutaj opisujemy.
Jak już wspomniano, lekkie duszenie najczęściej kojarzone jest z przeziębieniem. Podobnie jak u ludzi, gardło zaciska się i pies nie może swobodnie oddychać z powodu podrażnienia. Dlatego może wydawać różne ochrypłe, chrząkające i podobne duszące dźwięki. Jest to jednak jeden z częstych objawów tych chorób i jeśli zrobisz wszystko, co konieczne do wyzdrowienia psa, prawdopodobnie wkrótce zniknie.
Czasami jednak mogą wystąpić znacznie poważniejsze choroby i wady zdrowotne, które prowadzą do cierpienia psa. Są to np. zapaść tchawicy, powiększony mięsień sercowy, infekcja płuc czy nowotwór. Jednak takie przypadki są znacznie rzadsze niż klasyczne choroby zakaźne. Takie wady jednak na pewno wykryje lekarz weterynarii.
Jeśli nie zauważasz żadnych innych objawów choroby u swojego psa, ale nadal czujesz, że nie może on swobodnie oddychać, prawdopodobnie jest to spowodowane czymś zupełnie normalnym. Oznacza to na przykład wdychnięcie ciała obcego lub zbyt szybkie połykanie pokarmu. Pies może sobie z takim problemem poradzić samodzielnie, ale zależy to od konkretnej sytuacji i od wdychniętego przedmiotu.
W nocy budzi nas kaszel psa
Jeśli zaobserwujesz u swojego psa kaszel, który pojawia się zwłaszcza wieczorem i w nocy podczas snu, całkiem możliwe, że nie jest to zwykłe przeziębienie, a choroba serca. Typowy dla tego jest tak zwany kaszel „serca”. Chore serce powoduje kaszel nie tylko dlatego, że jest mocno powiększone, czyli uciska na tchawicę i przez to ją podrażnia, ale także dlatego, że krew, której serce nie nadąża przepompować, zalewa płuca psa płynem. W tym przypadku jest to mokry kaszel, w którym pies może wykrztuszać różową pianę.
Co się dzieje, gdy pies wykrztusza krew?
Przyczyn wykrztuszania krwi bezpiecznie nie można ustalić w domu, ponieważ przyczyn tego jest również wiele. Jednak jest więcej niż jasne, że chodzi o bardzo poważna komplikację i należy ją natychmiast rozwiązać. Odkrztuszanie krwi może być spowodowane zarówno zwykłym podrażnieniem krtani i tchawicy, jak i zastojem krwi w płucach lub żołądku. Może to być rak, gruźlica, naczyniowa choroba płuc, zapalenie płuc, pasożyt atakujący płuca i inne.
Jak pies może się przeziębić?
Oczywiście istnieje wiele powodów, dla których pies może się przeziębić. Jeśli chcesz zapobiec zachorowaniu psa, zwróć uwagę na następujące kwestie:
-
kontakt z innym chorym psem,
-
rozgrzany pies pije zimną wodę,
-
hipotermia w chłodne dni,
-
nagłe przejścia z ciepła na zimę (np. z przegrzanego mieszkania),obniżona odporność.
Istnieją również czynniki które powodują kaszel, ale nie są związane z żadną chorobą. Należą do nich na przykład:
-
obrzęk krtani (spowodowany np. ukąszeniem owadu lub długotrwałym szczekaniem),
-
podrażnienie spowodowane uciskiem zbyt ciasnej obroży,
-
niedostateczny dostęp do wody,
-
narażenie na duże ilości pyłu lub dymu.
Wskazówki dotyczące leczenia i profilaktyki
Najprostszym sposobem leczenia jest przestrzeganie reżimu odpoczynku i unikanie uciążliwych zajęć. Zapewnij psu ciepło, wygodne legowisko oraz wystarczającą ilość płynów i pokarmu ewentualnie syrop na kaszel. Jeśli objawy utrzymują się lub nasilają, lepiej udać się do weterynarza.
A jak z profilaktyką? Podstawą jest oczywiście wysokiej jakości karma i odpowiednia ilość ruchu. Psy otyłe lub niedożywione są bardziej podatne na różne choroby, które u nich mogą spowodować cierpienie. Pomocne mogą być również granulki dla psów ze skłonnością do otyłości. Do diety swojego futrzastego przyjaciela możesz również wdrążyć suplementy diety, które wspierają zdrowie i witalność.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł był dla Ciebie przydatny i życzymy zdrowia Twoim psom!