Co zrobić, jeśli Twój pies kaszle?

Podobnie jak my, ludzie, psy czasami kichają i kaszlą, aby pozbyć się kurzu, bakterii i innych wdychanych substancji. Jeśli jednak zdarza się to często lub jeśli Twój pies nie może przestać kaszleć, może potrzebować leczenia.

Sporadyczny kaszel jest normalnym zachowaniem u psów i nie należy się nim martwić. Ponieważ psy z natury stale wąchają i wkładają rzeczy do pyska, czasami kaszlą, aby się ich pozbyć. Jednak powtarzający się kaszel może być oznaką poważniejszego problemu, zwłaszcza jeśli występuje zmiana szmerów oddechowych. Może być spowodowana chorobami serca, przewlekłym zapaleniem oskrzeli, robakami sercowymi i infekcjami dróg oddechowych wywołanymi przez bakterie, wirusy lub grzyby.

CO MOŻE SPOWODOWAĆ KASZEL TWOJEGO PSA?

Zimny ​​kaszel: choroba górnych dróg oddechowych objawiająca się silnym suchym kaszlem, któremu czasami towarzyszy uduszenie i zadławienie, szczególnie w zimnych miesiącach. Najczęściej jest wywoływana przez bakterię Bordetella bronchiseptica i dwa wirusy zwane paragrypą i adenowirusem. Zwierzę mogło zostać zarażone w wybiegu, psiej szkole, schronisku dla psów lub ewentualnie na psich placach zabaw, prawdopodobnie od innego chorego psa. Kaszel kenelowy jest wysoce zaraźliwy, ale sam w sobie nie jest poważnym problemem. Jeśli Twój pies ma dobry apetyt, prawdopodobnie po tygodniu poczuje się lepiej. Nie należy jednak lekceważyć choroby! Jeśli Twój zwierzak ma niski apetyt, gorączkę, katar i często kicha, ważne jest, aby odwiedzić weterynarza, ponieważ nosówka może przekształcić się w zapalenie płuc. Weterynarz powinien sprawdzić, czy zwierzę potrzebuje antybiotyków lub leków przeciwkaszlowych. Może również złagodzić krztusiec.

Infekcje drożdżakowe: Oprócz drapania jednym z objawów infekcji drożdżakowej jest zapalenie górnych dróg oddechowych. Istnieją leki przeciwgrzybicze na receptę, które mogą wyeliminować ten problem.

Robaki owadowe: choroba ta przenoszona jest przez komary. Nicienie sercowe osadzają się w sercu lub płucach i mogą być śmiertelne. Pasożyt powoduje problemy z oddychaniem i sercem, a jednym z objawów ostrzegawczych jest kaszel. Można go łatwo wykryć za pomocą badań krwi, ale leczenie farmakologiczne jest długotrwałe, a robaki sercowe w tętnicy płucnej można usunąć jedynie chirurgicznie.

Choroby serca: Dysfunkcja zastawek serca lub osłabienie mięśnia sercowego prowadzi do zatorów w płucach. Nagromadzenie surowicy wydostającej się przez ściany naczyń płucnych i skurcz oskrzeli może spowodować uduszenie się zwierzęcia. Leki, odpowiednia dieta i ćwiczenia mogą złagodzić objawy.

Problemy z płucami: Czasami psy chorują na zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc. Wdychają różnego rodzaju brud, nasiona traw czy żywność, które mogą utknąć w nozdrzach i doprowadzić do infekcji dróg oddechowych. W obu przypadkach pomocne mogą okazać się antybiotyki.

Zwierzę mogło połknąć małą kość, która utknęła w przełyku. W takim przypadku będzie próbował się tego pozbyć poprzez odruch wymiotny i kaszel. Duszenie psa jest pilnym przypadkiem i wymaga natychmiastowej opieki weterynaryjnej.

TWÓJ PIES TEŻ MOŻE MIEĆ PRZEZIĘBIENIE

W zimnych miesiącach ludzie są bardziej podatni na choroby, ale to samo dotyczy ich zwierząt domowych. O ile u ludzi przeziębienie najlepiej leczyć filiżanką gorącej herbaty z miodem, o tyle u psów nie jest to takie proste. W przypadku przeziębienia u psów (a także u ludzi) pojawia się zaczerwienienie i stan zapalny błon śluzowych, katar, gorączka i zmęczenie. Najlepszym sposobem, aby pomóc swojemu zwierzakowi, jest umożliwienie mu odpoczynku przez kilka dni, bez długich spacerów. W żadnym wypadku nie należy podawać zwierzęciu ludzkich leków! Jeśli jego stan nie ulegnie poprawie, a objawy utrzymują się dłużej niż 3-4 dni, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który zaleci odpowiednie leczenie.


Grypa psów jest chorobą zakaźną, na którą Twoje zwierzę może się zarazić poprzez kontakt z innymi psami, ale może również przenosić się drogą kropelkową. Ryzyko wzrasta w miejscach, gdzie występuje duża liczba psów lub gdzie panują złe warunki higieniczne. Głównymi objawami choroby są gorączka, osłabienie, utrata apetytu, letarg, katar i kaszel, wymioty i biegunka, które wymagają profesjonalnej opieki.

WSKAZÓWKI ZAPOBIEGAWCZE

Najprostszą metodą leczenia jest odpoczynek i unikanie wysiłku fizycznego. Zapewnij psu ciepłe i wygodne legowisko, dużo płynów i dobrej jakości karmy lub syrop na kaszel ze sklepu weterynaryjnego. Jeśli objawy nie ustąpią lub nasilą się, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Ważne jest również zapewnienie prawidłowego odżywiania i wystarczającej ilości ruchu, aby zapobiec chorobom. Zarówno psy otyłe, jak i z niedowagą są bardziej podatne na różne choroby. Pokarmy dla psów ze skłonnością do otyłości mogą pomóc im osiągnąć idealną masę ciała, a niektóre karmy sprzyjają przyrostowi masy ciała, dostarczając składników odżywczych bogatych w energię. Podaj swojemu zwierzakowi probiotyki. Probiotyczne bakterie jelitowe, które budują florę jelitową, usprawniają rozkład i wchłanianie składników odżywczych oraz uczestniczą w produkcji enzymów trawiennych. Odgrywają istotną rolę w produkcji witamin B12, B7 i K. Chronią przed szkodliwymi mikroorganizmami i dzięki temu pełnią funkcję wzmacniającą odporność. Ich niedobór może powodować zaburzenia trawienia, zaparcia i słabe wchłanianie.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz.