Dlaczego jest białko w karmie dla psów tak ważne?

Podobnie jak my i nasze psy potrzebują diety bogatej w białko. Białka są jednym z podstawowych elementów budulcowych tkanek i narządów. Przy wystarczającej podaży białka jest zdrowy organizm w stanie zaspokoić wszystkie jego żądania. Jednak psy, które mają więcej ruchu, muszą uzupełniać białko znacznie częściej i w większych ilościach. Zależy to również od wieku i wielkości Twojego zwierzaka. Oprócz białka jednym z głównych źródeł energii u psów jest tłuszcz.  W karmie dla psów jest ważne zapewnienie odpowiedniego bilansu białka i tłuszczu. Niezrównoważone proporcje mogą prowadzić do problemów trawiennych, otyłości lub niedoborów składników odżywczych.

psi-krmivo

Karma Mister Mix Dog jest przetwarzana na zimno, dzięki czemu zachowuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne dla Twojego psa.

Zapotrzebowanie na białko i tłuszcze w zależności od etapu życia psa:

Etap

białka %

tłuszcz %

szczenięta

22 - 32 %

10 - 25 %

szczenięta ras dużych

22 - 32 %

8,5 - 17 %

młodzi dorośli

15 - 30 %

10 - 20 %

dorośli starsi

15 - 23 %

10 - 15 %

psy pracujące

22 - 32 %

15 - 30 %

suki w ciąży + karmiące

25 - 35 %

min. 20 %

psy z nadwagą

15 - 30 %

7 - 10 %

Zdroj tabulky: zverokruh-shop.cz 

Oprócz funkcji strukturalnej, białka uczestniczą jako część enzymów w całym szeregu zjawisk ustrojowych, takich jak trawienie, wytwarzanie energii, ale przede wszystkim zapewniają prawidłowe funkcjonowanie mechanizmów obronnych organizmu.

 

Najlepszym wyborem w przypadku suplementacji białka są źródła zwierzęce. Chociaż istnieją również źródła roślinne, są one najczęściej wykorzystywane w celu obniżenia kosztów produkcji karm. Co najmniej ⅔ karmy Twojego psa powinno składać się z białka zwierzęcego. Są najlepiej przyswajalne dla psa, oszczędzają wątrobę, są o wiele smaczniejsze i znacznie bogatsze w aminokwasy.

Podział:

Źródła roślinne:

  • nasiona oleiste (siemię lniane,...)
  • gluten kukurydziany/pszenny
  • rośliny strączkowe
  • ziarna zbóż
  • kiełki zboża

Najbardziej odpowiednim roślinnym źródłem białka jest żyto.

Surowce zwierzęce:

  • jajka
  • mleko matki
  • ryby
  • mięso

Funkcje białek w żywieniu psów

Białka są niezastąpionym składnikiem odżywczym w karmie dla psów, bez których pies nie mógłby się prawidłowo rozwijać i rosnąć. Ich brak miałby znaczący wpływ nie tylko na rozwój mięśni zwierzęcia, ale także na jego skórę i sierść. Białka biorą udział w kilku funkcjach metabolicznych, pomagają nie tylko w trawieniu, ale także w produkcji energii.

Ile białka powinna zawierać karma?

Wystarczająca ilość białka jest dla psa bardzo ważna, ale należy zachować ostrożność! Czasami więcej znaczy mniej i nie należy z niczym przesadzać. Zbyt duża zawartość białka w karmie może zaszkodzić psu tak samo, jak jego brakJeśli pies ma niską zawartość białka, nie tylko odbije się to na jego ogólnym osłabieniu i sierści, ale także znacząco ucierpi jego układ odpornościowy. Organizm nie jest w stanie przechowywać białek na później, więc będzie starał się je wszystkie przetworzyć w pośpiechu, dlatego należy bardzo uważać, aby podaż białka w karmie nie była nadmierna. Może to poważnie osłabić wątrobę i nerki Twojego zwierzaka. W tabeli Zapotrzebowanie na białko można znaleźć ile białka oraz jego równowaga z tłuszczem jest idealna dla Twojego psa .

Niezależnie od tego, czy masz w domu szczeniaka, dużego psa, czy psa z problemami trawiennymi, zawsze ważne jest monitorowanie prawidłowej równowagi białek i tłuszczów i na tej podstawie wybieranie odpowiedniej karmy. Szczenięta potrzebują znacznie więcej minerałów, białek i witamin niż dorosły pies. Dlatego warto wybierać karmy specjalnie wzbogacone we wszystkie istotne składniki, przeznaczone dla psów rozwijających się.
Psy z problemami trawiennymi lub innymi problemami z resorpcją docenią bardziej dietetyczną karmę.

Obecnie w sklepach dostępne są karmy, które nie obciążają psiego żołądka, a są bogate we wszystkie ważne substancje, dzięki czemu nawet chore psy są w stanie je strawić. Te karmy są również wyprodukowane tak, żeby były bardzo smaczne, żeby zjadały się nią nawet psy, które nie chcą jeść. Nawet nie zauważają, że są na diecie.

Czy aktywne psy potrzebują więcej białka?

W przypadku psów aktywnych wybór źródeł energii jest szczególnie ważny. Wybór odpowiedniej karmy ma wpływ na jakość wydajności. Jeśli chodzi o źródła energii w przypadku aktywnych psów, musimy rozróżnić dni odpoczynku i dni treningu. Podobnie jak u sportowców, w dni treningowe najlepiej jest wybrać lżejszą dietę, którą organizm łatwiej i szybciej zamienia na energię. Jeśli od psa oczekuje się dużego wysiłku, nie należy go karmić na dwie godziny przed i po ćwiczeniach, aby uniknąć ryzyka skręcenia jelit. Wręcz przeciwnie, gdy Twój zwierzak będzie mieć dni odpoczynku, poczęstuj go bardziej treściwą, dość ciężkostrawną dietą, np. dziczyzną.

Objawy niedoboru białka u psów

Brak białka u psa można rozpoznać na pierwszy rzut oka. Ciało jest osłabione, mięśnie słabną, pies jest pozbawiony energii, jest zmęczony. Znajduje to również odzwierciedlenie w jego skórze i sierści, która jest szorstka i tłusta. U suk może wystąpić zmniejszenie produkcji mleka. W przypadku długotrwałego braku białka i niedożywienia psa może się zdarzyć, że jego słaby organizm zacznie pobierać białka z krwi, a w skrajnych przypadkach może dojść do śmierci.

Objawy nadmiaru białka u psów

U bardziej wrażliwych psów nadmiar białka może powodować biegunkę i szereg problemów trawiennych. Ogólnie rzecz biorąc, organizm nie jest w stanie przechowywać białek na gorsze czasy, więc musi je przetworzyć. A jeśli organizm ma nadmiar białka, stara się je szybko przetrawić, bardzo tym obciążając wątrobę i nerki.

Jak podać białko psu?

Najłatwiej jest podawać psu suchą karmę (granulki) o zbilansowanej zawartości białka. Najlepszymi źródłami białka są mięso i ryby. Możesz również uzupełnić białko swojego psa karmą roślinną, ale zawsze upewnij się, że karma zawiera zbilansowaną ilość tłuszczu i białka w stosunku do etapu życia psa. Jeśli Twojemu psu brakuje dużo białka i tłuszczu, być może dlatego, że nie ma dużego apetytu, możesz spróbować podać mu karmę dla kotów. Ponieważ koty są czystymi mięsożercami, ich dieta jest bogatsza w białko i często to może pomóc Twojemu psu.

Jak rozpoznać, że karma nie jest odpowiednia dla Twojego psa?

Podstawowym niepokojącym sygnałem, po którym można rozpoznać, że karma dla psa jest nie odpowiednia, jest zmiana w jego wypróżnianiu. Kiedy zauważysz zmiany w stolcu u swojego psa trwające dłużej niż tydzień, możliwe, że wybrana dieta po prostu mu nie odpowiada. Innymi objawami mogą być zmiana jakości sierści lub nadmierne zmęczenie.

Jak zmniejszyć ilość białka w moczu psa?

Jeśli pies ma białko w moczu oznacza to, że ma problemy z nerkami. Jak postępować w takim przypadku, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii. Czasami pomocna będzie karma dietetyczna, gdyż posiada ona dużą zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, które mogą spowolnić postęp przewlekłej choroby nerek. Wysoka zawartość białka w moczu może również oznaczać, że Twój pies ma infekcję lub stan zapalny wywołany na przykład kamieniami. Zaleca się zwiększenie spożycia warzyw i błonnika, a w każdym przypadku wizyta u lekarza weterynarii.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz.