Aby zrozumieć, dlaczego nasz pies może mieć problemy z trawieniem, musimy wrócić do samego początku, a konkretnie do jego przodków – wilków. Pies domowy został udomowiony ponad 15 000 lat temu, niektóre źródła podają nawet ponad 20 000 – 40 000 lat temu. W tym czasie ludzie dostosowali dietę psa do własnego wizerunku, wynaleźli pellet, najprostszy sposób karmienia psa.
Układ pokarmowy naszych psich przyjaciół nie jest jednak przystosowany do życia wyłącznie na granulkach. Ich przodkowie byli wilkami i przyzwyczajeni są do zjadania innych mniejszych zwierząt, gryzoni, jednak w ich diecie nie brakuje także owoców, korzeni, ziół, trawy, owadów i wielu innych. składniki . Wilk dostarcza swojemu organizmowi wystarczającą ilość białek, węglowodanów, tłuszczów, minerałów i witamin.
Podobnie musimy postrzegać potrzeby psa domowego. Obecnie dostępne są granulki bogate właśnie w te składniki, czyli składniki odżywcze.
Niemniej jednak u Twojego psa może wystąpić deficyt, czy to w zakresie minerałów, witamin czy tłuszczów. Wtedy różne suplementy diety będą dobrze służyć, ale Twój pies na pewno nie będzie gardził świeżą karmą, owocami, jajkami, wysokiej jakości mięsem, ale zawsze skonsultuj się z weterynarzem.
Karma powinna być również lekkostrawna, ponieważ pies ma krótki przewód pokarmowy i nie powinien jej trawić dłużej niż 24 godziny, co może prowadzić do dalszych problemów.
Jak często karmisz swojego psa?
Przede wszystkim niezwykle ważne jest, aby pamiętać, że regularność jest kluczowa w karmieniu. Właściciele często dostosowują karmienie swojego zwierzaka do tego, co im odpowiada. Ale pies to nie zabawka, to żywa istota, która ma swoje potrzeby i jeśli wiesz, że nie masz na to czasu, lepiej go nie bierz.
Przerwy i częstotliwość karmienia różnią się w zależności od konkretnego osobnika.
Szczeniak - 3x do 4x dziennie, przy czym kilka tygodni po urodzeniu powinien mieć dostęp do mleka matki
Dorosły pies – w przypadku większych ras zaleca się podawać raz dziennie, zawsze o tej samej porze, najlepiej wczesnym wieczorem. W przypadku ras mniejszych – dwa razy dziennie rano i wczesnym wieczorem. Twój pies zdecydowanie nie powinien jeść z Tobą śniadań, obiadów i kolacji, dawanie mu resztek ze stołu wcale nie jest dla niego dobre, zarówno pod względem zdrowotnym, jak i moralnym. Pies mógłby wtedy nauczyć się „żebrać” przy stole.
Starsze psy - jeden posiłek dziennie, prawdopodobnie w mniejszych porcjach niż dotychczas, gdyż apetyt maleje wraz z wiekiem. U psów ma to miejsce mniej więcej po 7. roku życia.
Suka ciężarna - w pierwszej połowie ciąży taką samą ilość pokarmu, do jakiej jest przyzwyczajona, w drugiej fazie powinna otrzymać dietę zawierającą więcej białka, minerałów i witamin.
Problemy zdrowotne wpływają na trawienie psa
Psy, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na różne problemy żołądkowe i zaburzenia trawienia. Najczęściej obserwowanymi problemami są wymioty i biegunka. Jeśli którykolwiek z tych problemów pojawi się u Twojego psa, zachowaj zimną krew. Pomyśl o tym, co jadł twój psi przyjaciel, czy mógł wpaść w coś, co nie zrobiłoby mu nic dobrego? Czy on nie najadł się trawy? Pomoże mu to w oczyszczeniu się i doprowadzi do na przykład biegunki. Czy nie mógł zjeść czegoś podczas spaceru? Czy nastąpiły jakieś zmiany w menu? Psy, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na różne problemy żołądkowe i zaburzenia trawienia. Najczęściej obserwowanymi problemami są wymioty i biegunka. Jeśli którykolwiek z tych problemów pojawi się u Twojego psa, zachowaj zimną krew. Pomyśl o tym, co jadł twój psi przyjaciel, czy mógł wpaść w coś, co nie zrobiłoby mu nic dobrego? Czy on nie pasał trawy? Pomoże mu to w oczyszczeniu się i doprowadzi do na przykład biegunki. Czy nie mógł zjeść czegoś podczas spaceru? Czy nastąpiły jakieś zmiany w menu? Nowe granulki lub chciałeś mu dogodzić dając mu kawałek swojego jedzenia - nigdy tego nie rób, tylko zaszkodzisz psu.
Při přetrvávání potíží vždy navštivte veterináře.
Stres a psychická nepohoda
Jeśli Twój pies zaczął zachowywać się inaczej niż zwykle, chowa się, boi się lub często liże łapy, może to mieć podłoże psychiczne. Udowodniono, że stres może naprawdę wpływać na trawienie psa. Jeśli Twój pies zacznie zachowywać się inaczej niż zwykle, skontaktuj się ze swoim weterynarzem.
Jednym z częstych problemów psychologicznych u psów jest lęk separacyjny. Występuje głównie u psów, które były przyzwyczajone do przebywania w czyimś towarzystwie, a obecnie pozostają na dłuższy czas same. Pies może wtedy zacząć oddawać mocz, bez powodu niszczyć meble, a może próbować dostać się do małych przestrzeni.
Jakie znaczenie w diecie psa mają kwasy tłuszczowe omega-3?
Kwasy tłuszczowe omega-3, a także kwasy tłuszczowe omega-6, mają ogromny wpływ na organizm. Podczas gdy kwasy tłuszczowe omega-6 wspomagają wzrost dobrej jakości sierści i są niezbędne dla skóry i reprodukcji psa, kwasy tłuszczowe omega-3 z kolei chronią komórki mózgowe i wspierają zdolność uczenia się. Omega-3 działają także przeciwzapalnie, pomagają w chorobach stawów, skóry czy jelit oraz odgrywają ważną rolę w zaopatrywaniu komórek w tlen.