Prawdopodobnie najbardziej irytującą odpowiedzią na pytanie „dlaczego Twój pies ciągle się drapie” jest „ponieważ ma pchły!”. Ale nie złość się zaraz! Bez względu na to, jak dobrze Twoje zwierzę jest pielęgnowane, może złapać pchły w ogrodzie.Jeśli jednak z całą pewnością wykluczyliśmy możliwość wystąpienia pcheł, sprawa jest bardziej skomplikowana. Może być wiele innych, pozornie odległych przyczyn drapania u psów, a ustalenie ich przyczyny jest częstym problemem dla weterynarzy.
Dokładny mechanizm swędzenia nie jest znany. Wiadomo jedynie, że jest to związane ze zmianami temperatury czy wilgotności, chorobami skóry i narządów wewnętrznych. Podobnie jak u ludzi, swędzenie u psów może być wywołane różnymi bodźcami mechanicznymi, chemicznymi i termicznymi działającymi bezpośrednio na skórę, a także różnymi substancjami i lekami podanymi wewnętrznie.
Istnieje wiele możliwych przyczyn
Nierzadko zdarza się, że psy się drapią. Kompulsywne drapanie jest u nich bardzo powszechne i istnieje wiele jego przyczyn. Oprócz tego, że zwierzę może mieć podrażnioną skórę, może to być spowodowane snem lub niepokojem. Podobnie jak osoby cierpiące na stany lękowe, które na przykład obgryzają paznokcie, psy również mogą wykazywać szczególne objawy stresu psychicznego, takie jak drapanie. Rzeczywiście, niektóre psy wykazują zachowanie podobne do ludzkiego zaburzenia osobowości obsesyjno-kompulsywnej.
Jednak najczęstszą przyczyną kompulsywnego drapania u psów są pchły, kleszcze i roztocza. Chociaż kleszcze są często widoczne gołym okiem, pchły są często niewidoczne, a roztocza są mikroskopijne.Nie zakładaj więc, że Twój pies nie ma pasożytów tylko dlatego, że ich nie widzisz. Jeśli organizm Twojego psa nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów tarczycy lub nawet zbyt dużej ilości kortyzolu, może wystąpić powierzchowne zakażenie skóry. Na sierści mogą pojawić się łysiny, które zwierzę może drapać lub lizać. Do suchej i swędzącej skóry u psów może również przyczyniać się wiele czynników, w tym zimowa i letnia pogoda oraz brak niezbędnych kwasów tłuszczowych. W niektórych przypadkach kompulsywne gryzienie, lizanie lub drapanie pojawia się na skutek strachu, stresu lub braku stymulacji. Ponieważ zachowania kompulsywne mogą powodować poważne szkody i wpływać na jakość życia psa, ważne jest, aby zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby temu zapobiec. Zapewnij swojemu psu wystarczającą ilość ruchu, uwagi i miłości. Aby złagodzić stres, pomocne może być również żucie przez psa zabawek lub kości.
Oprócz tych przyczyn swędzenie może być spowodowane:
- Nadmierna lub zaniedbana pielęgnacja skóry i sierści
- Długotrwała dieta lub nadwrażliwość na którąkolwiek karmę
- Zapalenie skóry wywołane przez bakterie lub drożdżaki
- Choroby narządów wewnętrznych
- Pasożyty wewnętrzne
- Przyczyna alergii
- Bardzo zapylone środowisko, na przykład dom w budowie
- Atopowe zapalenie skóry
W przypadku alergii swędzenie koncentruje się głównie na głowie, uszach (powoduje powtarzające się stany zapalne przewodu słuchowego zewnętrznego), szyi, brzuchu i łapach, często towarzyszy mu zapalenie spojówek i katar. Alergia to objaw nadwrażliwości na karmę. Najczęstszymi alergenami są białka mięsa, jaj, mleka czy soi, ale może wystąpić również nadwrażliwość na inne składniki karmy.
Łagodne formy drapania mogą mieć prostsze przyczyny, takie jak zaniedbanie lub nadmierna pielęgnacja sierści zwierzęcia lub nieodpowiedni i nadużywany szampon. Efektem jest nadmierne wysuszenie skóry lub odwrotnie, nadmierna produkcja sebum. Może to powodować uczucie swędzenia. Zbyt suche powietrze w domach centralnie ogrzewanych ma również negatywny wpływ na skórę psa. Nie zapominaj, że stan skóry i sierści jest odzwierciedleniem stanu zdrowia. Do swędzenia mogą przyczyniać się także zaburzenia lub złe funkcjonowanie nerek, wątroby, przewodu pokarmowego oraz nowotwory narządów wewnętrznych.
Ze względu na ciepło wydobywające się z klimatyzatora swędzenie może być spowodowane suchym powietrzem w domu psa.
Ciągłe drapanie może prowadzić do stanu zapalnego, swędzenia lub owrzodzeń oraz zakażenia skóry zwierzęcia. Należy zbadać przyczynę swędzenia. Jeśli przyczyną jest sucha skóra, warto wybrać karmę tłoczoną na zimno, zawierającą zarówno kwasy tłuszczowe omega-3, jak i omega-6. Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 to nienasycone kwasy tłuszczowe o działaniu przeciwzapalnym, które chronią przed chorobami układu krążenia i wzmacniają funkcje odpornościowe. Są korzystne dla skóry i włosów i są niezbędne dla zdrowego funkcjonowania mózgu. Zalecane jest także stosowanie suplementów diety. Preparat do futra i skóry Mister Mix biotin forte dogs zawiera D-biotynę, chelat cynku i kwasy tłuszczowe omega-3, a jego korzystne działanie objawia się wzmocnieniem i poprawą jakości pazurów. Seria Super-premium zawiera witaminy i minerały, pre- i probiotyki, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, algi brunatne i algi, a także zdrowe warzywa, takie jak czosnek i suszony chleb świętojański.