Kiedy psy machają ogonami mówimy, że są szczęśliwe i zadowolone. Choć z pewnością może tak się wydawać, istnieje wiele powodów, dla których tak się dzieje.
Jednym z największych błędnych przekonań na temat psów jest to, że machający ogon oznacza, że zwierzę jest zrównoważone i w dobrym nastroju. W rzeczywistości powodów jest o wiele więcej, niż nam się wydaje.
Jakie wiadomości wysyła machanie ogonem?
Dla psów machanie ogonem jest formą porozumiewania się. Jest to niewerbalny sposób wyrażania swoich emocji i przekazywania wiadomości innym psom lub ludziom. Kiedy rodzi się szczeniak, ogonem w ogóle nie macha. Tak naprawdę zaczyna komunikować się z mamą i rodzeństwem dopiero w wieku 4-6 tygodni. Szczeniak macha ogonem, sygnalizując matce, że jest głodny, a w trakcie zabawy sygnalizuje reszcie miotu, że gra staje się ciężka i chce do niej wrócić.
Ogon psa działa jak barometr jego nastroju. Machanie ogonem jest po prostu oznaką, że pies komunikuje się z otoczeniem. Nasze pupile machają ogonami, aby wyrazić szereg emocji, takich jak szczęście, nerwowość, zagrożenie, niepokój, uległość i podekscytowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, której emocji doświadcza, zawsze powinieneś zwracać uwagę na całą mowę jego ciała, a nie tylko na pozycję ogona.
Aby wyrazić różne emocje, psy używają różnych machań ogonem. Powolne, szerokie machanie z ogonem trzymanym na średniej wysokości zwykle wskazuje na psa spokojnego i zadowolonego, natomiast szybkie, bardziej energiczne machanie z ogonem trzymanym wysoko wskazuje na agresję lub podekscytowanie. Im bardziej podekscytowany jest pies, tym szybciej macha ogonem.
Zanim nauczysz się rozumieć „język ogona” swojego psa, powinieneś zdawać sobie sprawę, że neutralna lub naturalna pozycja jego ogona różni się w zależności od rasy. Większość psów ma ogony podczas odpoczynku zwisające przy piętach, ale niektóre rasy, takie jak Beagle, trzymają tę część ciała bardziej pionowo. Inne rasy, takie jak charty i whippety, podwijają ogony pod brzuchem, podczas gdy mopsy i bostońskie teriery mają krótkie, przylegające do ciała ogony, które w ogóle się nie obracają.
Co możemy wywnioskować z położenia ogona?
Budzące się psy charakteryzują się stojącymi uszami i ogonem. Taka postawa wskazuje, że są czujni i gotowi stawić czoła temu, co przykuło ich uwagę.
Jeśli ogon przesuwa się z pozycji neutralnej do pionowej lub wygina się w łuk nad grzbietem zwierzęcia, oznacza to, że pies może być agresywny. Czym ogon jest wyżej, tym wyraźniejsze jest zagrożenie. Dzięki temu wysokiemu położeniu ogona charakterystyczny zapach gruczołów odbytu lepiej się rozchodzi w powietrzu.
Jeśli pies nagle przestanie machać ogonem i znieruchomieje, może to oznaczać, że próbuje uniknąć zagrożenia lub agresji. Wiele psów tak robi, gdy są głaskane przez nieznajomych. Takim sposobem sygnalizują że nie chcą mieć z nimi kontaktu.
Kiedy pies spuści ogon z pozycji neutralnej, oznacza to że jest posłuszny i nie stanowi zagrożenia. Gdy ogon jest mocno schowany między tylnymi nogami, pies się boi. Wyczuwa zagrożenie i prosi, aby nie stała mu się krzywda. Niższa pozycja ogona zmniejsza ilość zapachu wydzielanego przez gruczoły odbytu i pozwala psu pozostać na drugim planie.
Gdy pies jest czegoś ciekawy, np. odkrywa nowy zapach, zazwyczaj wyciąga ogon prosto za tułów.
W 2007 roku naukowcy odkryli, że machanie ogonem u psa jest również oznaką tego, co pies czuje. W szczególności machanie ogonem w prawo wskazuje na pozytywne emocje, podczas gdy machanie ogonem w lewo wskazuje na emocje negatywne. Co ciekawe, badanie przeprowadzone w 2013 roku wykazało, że psy rozumieją machanie ogonem innych psów – machanie ogonem w prawo je relaksuje, podczas gdy machanie ogonem w lewo powoduje, że czują się zestresowane.
Czy psy bezogonowe potrafią się porozumiewać?
Psy komunikują za pomocą ogonów szeroką gamę swoich emocji. Ale jak radzą sobie z tym wszystkim osobniki bezogonowe? Podobnie jak ludzie, używają wokalizacji i języka ciała, aby przekazać swoje emocje. Aby uniknąć nieporozumień, mogą podchodzić do innych psów lub ludzi ostrożniej.
Dlaczego psy machają ogonem podczas snu?
Psy robią wiele zabawnych i nieprzewidywalnych rzeczy, które dla ludzi są zarówno zabawne, jak i niepokojące. Jednym z nich jest machanie ogonem podczas snu. Najczęstszym powodem, dla którego nasze zwierzaki to robią, jest to, że coś miłego im się śni, na przykład zabawa lub polowanie. Mogą też być przestraszone lub niespokojne i wtedy będą we śnie nerwowo machać ogonem. Inne objawy, które mogą towarzyszyć koszmarom sennym, to szczekanie, marudzenie, a nawet płacz i przyspieszony oddech. Nerwowe machanie ogonem podczas snu jest niestety często spotykane u psa, który był maltretowany w młodszym wieku, ale może się też zdarzyć, jeśli Twój czworonożny przyjaciel boi się spać w obcym miejscu.
Kiedy psom podczas snu jest zimno, mogą także machać ogonem. Mogą to być pierwsze objawy przeziębienia, którym mogą towarzyszyć objawy takie, że na przykład Twoje zwierzę może się trząść i drżeć, a jego zęby mogą szczękać. Gdy tak się stanie, po prostu przykryj i ogrzej go.