Podczas letnich upałów szczególnie ważne jest, aby psy dbały o optymalną dzienną podaż płynów. Nasze zwierzęta nie potrafią nam powiedzieć, kiedy są spragnione, ani nie potrafią nam powiedzieć, dlaczego nie chcą wody pomimo upału. Problem ten nie ogranicza się jednak do okresów fal upałów.
Woda jest niezbędna do życia.Nawodnienie jest niezbędne do utrzymania prawidłowej temperatury ciała i krążenia krwi, wspomaga trawienie, wchłanianie składników odżywczych i chroni błony śluzowe przed wysychaniem. Wspomaga ruchomość stawów, pomagając Twojemu psu cieszyć się ćwiczeniami i zmniejszając dyskomfort związany z takimi schorzeniami, jak zapalenie stawów. Woda przyspiesza metabolizm, co pozytywnie wpływa na poziom energii. Dlatego bardzo ważne jest, aby Twój pies pił odpowiednią ilość płynów, aby był nawodniony i zdrowy. Wskazane jest monitorowanie spożycia wody, gdyż zbyt mała ilość płynów może powodować odwodnienie, problemy z układem moczowym, takie jak kamienie nerkowe i uszkodzenie narządów.
Ile wody powinien pić dziennie pies?
Niektóre psy instynktownie piją taką ilość wody, jakiej potrzebują, podczas gdy inne piją za mało lub za dużo. Ilość wody potrzebnej psu zależy od jego wielkości, diety, wieku, poziomu aktywności i warunków pogodowych. Generalnie jednak dzienne zapotrzebowanie na wodę kształtuje się na poziomie 40-50 mililitrów na kilogram masy ciała. Kiedy Twój pies jest dobrze nawodniony, jego gałki oczne będą błyszczące, a dziąsła wilgotne. Psy bardzo aktywne lub w okresie laktacji mogą potrzebować więcej, a szczenięta zwykle piją więcej niż psy dorosłe.
Co powoduje, że zwierzę nie pije wystarczającej ilości wody?
Większość psów pije duże ilości wody, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na wodę. Istnieje kilka możliwych powodów, dlaczego nie jej nie pije:
Trzymaj świeżą wodę w czystej misce przez całą dobę.Pamiętaj, aby ustawić miskę tak, aby zwierzę nie miało ograniczonego dostępu do wody. Jeżeli woda lub miska są brudne, pies może odmówić picia. Jeżeli zwierzę nie pije wystarczającej ilości wody, może dojść do odwodnienia, co może objawiać się zapadniętymi oczami i „lepkimi” dziąsłami.
Czasami inne zwierzę może blokować dostęp psa do wody. Jeżeli tak się stanie, podaj psu różne miski do picia, umieszczone w różnych miejscach.
Możliwe, że zwierzę ma złe doświadczenia z miską z wodą i niechętnie się do niej zbliża. Niektóre psy są bardziej wrażliwe na hałas niż inne, więc jeśli miska zostanie umieszczona w hałaśliwym otoczeniu, takim jak pralnia lub korytarz, może to zniechęcić go do picia z niej.
Wiele psów jest wrażliwych na smak wody. Zwierzę przyzwyczajone do picia wody w domu może mieć problemy z piciem, gdy jego właściciel przeprowadzi się do nowego środowiska. Podobnie, jeśli pies jest przyzwyczajony do wody destylowanej lub butelkowanej, a jego właściciel przestawił się na wodę z kranu, może pić mniej niż powinien. W takim przypadku spróbuj pomóc mu stopniowo przystosować się do nowej wody, mieszając oba rodzaje wody.
Karma, którą Twój pies dostaje do jedzenia, również przyczynia się do nawodnienia. Niektóre rodzaje karmy zawierają mniej płynów, więc Twój pies będzie pił więcej wody i odwrotnie, mniej, jeśli karma zawiera więcej płynu. Jeśli Twój zwierzak je tylko suchą karmę, potrzebuje więcej płynów, ale jeśli je tylko mokrą, puszkową lub surową karmę, dostanie w karmie więcej wody i wypije mniej.
Istnieją pewne schorzenia, które mogą wpływać na zdolność psa do picia wody. Zepsute lub złamane zęby oraz nowotwory w jamie ustnej mogą często powodować ból podczas picia wody. Podobnie złamana lub zwichnięta szczęka lub ból brody mogą uniemożliwić psu picie. Jeśli podejrzewasz którąkolwiek z tych sytuacji, ważne jest, aby Twój zwierzak jak najszybciej udał się do lekarza weterynarii.
Istnieją pewne choroby, które mogą powodować nudności i powodować, że Twój pies będzie pił mniej. Choroba nerek często wiąże się ze zwiększonym pragnieniem w początkowej fazie, które później ulega zmianie. Stany chorobowe powodujące zapalenie przewodu pokarmowego, takie jak zapalenie żołądka i jelit, mogą również powodować nudności. Chociaż są rzadkie, istnieją schorzenia neurologiczne, które mogą wpływać na pragnienie. Często zdarza się również, że część mózgu zwana podwzgórzem, która bierze udział w zarządzaniu bilansem wodnym, z jakiegoś powodu nie działa prawidłowo, przez co organizm psa postrzega wodę jako niepotrzebną.
Dlaczego jest źle, kiedy pies za dużo pije?
Psy tracą wodę podczas aktywności fizycznej oraz podczas letnich upałów, co może nasilić się w wyniku nadmiernego oddychania. Chociaż mają kilka gruczołów potowych w okolicy opuszek łap, to nie wystarczy, aby je ochłodzić, więc muszą pić. Zwiększone spożycie wody może wystąpić także podczas odwodnienia lub pod wpływem niektórych leków. Jeśli zwierzę pije nienormalnie dużo (polidypsja), traci więcej wody, niż potrzebuje. Może to być wynikiem wielu schorzeń, najczęściej niewydolności nerek, cukrzycy, choroby Cushinga, raka, biegunki, gorączki, infekcji i chorób wątroby. Nadmierne nawodnienie jest jednak szkodliwe i może prowadzić do zatrucia wodnego. Objawy to utrata koordynacji ruchowej, letarg, nudności, wzdęcia, wymioty, rozszerzone źrenice i szkliste oczy. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić trudności w oddychaniu, utrata przytomności, śpiączka i śmierć.
Wskazówki i rady
Staraj się ustawiać miski z wodą w tym samym miejscu, aby pies wiedział, gdzie szukać wody. Wiele psów woli pić zimną wodę, dlatego w ciepłe dni włóż do niej kilka kostek lodu. Jeśli Twój pies spędza część dnia w ogrodzie, postaw tam także kolejną miskę. Rozważ zakup miski z dozownikiem wody (fontanną dla psa), ponieważ to źródło wody może być bardziej atrakcyjne dla młodych szczeniąt, które wolą bieżącą wodę. Łatwiej je również znaleźć dla psów z problemami ze wzrokiem.
Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w spożyciu wody przez psa, którym towarzyszy zmniejszenie apetytu, wymioty lub biegunka, upewnij się, że Twój weterynarz jak najszybciej zbada sprawę, aby ustalić przyczynę.