JAK OPIEKOWAĆ SIĘ SZCZENIAKIEM?

Decyzję o zakupie szczeniaka dla rodziny należy wcześniej dokładnie przemyśleć. Taki psi przyjaciel wymaga dużo czasu i energii, dlatego zastanów się, czy jesteś w stanie zająć się intensywną opieką nad nowym stworzeniem. Jeśli rozważyłeś wszystkie za i przeciw, przygotowaliśmy artykuł pełen wskazówek, jak wybrać szczeniaka.

Jak wybrać szczeniaka?

Zanim zaczniesz oceniać małe szczenięta, zadaj sobie pytanie, w jakim celu kupujesz psa. Czy będziesz miał psa w swoim mieszkaniu na kanapie czy twoim celem będą wystawy lub chcesz ze swoim psem uprawiać sport?

Zwróć uwagę na cechy, które predestynują psa w danym kierunku, któremu się poświęcisz. Na przykład, jeśli planujesz biegać, zdobądź sportowego psa, który ma predyspozycje do biegania.

Jeśli wybierzesz swoją wymarzoną rasę, przyjrzyj się bliżej opisowi i szczegółom tej rasy.

Lub poproś doświadczonych hodowców o radę i nie wahaj się zapytać, co Cię interesuje w danej rasie. Zwróć uwagę na cechy charakterystyczne konkretnej rasy - każda rasa ma swoje plusy (ale i minusy), o których warto wiedzieć zawczasu.

Znajdź referencje o hodowlach, które chcesz odwiedzić i umów się na wizytę. Hodowca powinien spędzić z tobą wystarczająco dużo czasu i pokazać ci rodziców szczeniąt. Spokojnie obserwuj cały miot i wybierz osobnika, który będzie Ci odpowiadał. Jeśli nie jesteś tak doświadczony, nie wybieraj bardzo dominującego i ruchliwego szczeniaka. Wybierz spokojniejszego psa, który stanie się Twoim zrelaksowanym partnerem.

Spróbuj także rozejrzeć się za doświadczonym psiarzem, który pomógłby ci przy wyborze psa. Oczywiście dobrze jest zaufać swojej intuicji, ale zawsze może się przydać rada bardziej doświadczonej osoby.

Granulki dla szczeniąt

Szczenięta mają małe żołądki i wrażliwy układ pokarmowy, dlatego należy je karmić częściej i rzadziej niż duże psy. Jeśli nie jesteś pewien, jak prawidłowo dawkować karmę, skonsultuj się z hodowcą lub skontaktuj się z nami. Chętnie doradzimy Ci, jak idealnie żywić Twojego psa.

Szczenięta mają małe żołądki i wrażliwy układ pokarmowy, dlatego należy je karmić częściej i rzadziej niż duże psy. Jeśli nie jesteś pewien, jak prawidłowo dawkować karmę, skonsultuj się z hodowcą lub skontaktuj się z nami. Chętnie doradzimy Ci, jak idealnie żywić Twojego psa:

  • od początku karmienia do odsadzenia (ok. 2 miesięcy): 4 - 6 porcji dziennie,
  • od 2 - 3 miesięcy: 4 porcje dziennie,
  • od 4 do 6 miesiąca życia: 2 - 3 porcje dziennie,
  • powyżej 6 miesięcy: 2 porcje dziennie.

pece-o-stene

Karma dla szczeniąt to skoncentrowana karma, która pozwoli Twojemu czworonożnemu przyjacielowi rosnąć i rozwijać się. W żywieniu nie ma miejsca na zbędne dodatki typu barwniki, aromaty i konserwanty. Takie substancje są nieodpowiednie nawet dla dorosłych, a co dopiero dla szczeniąt, które nie mają jeszcze tak rozwiniętego układu pokarmowego. Szczeniak nie powinien otrzymywać karmy przesolonej lub ostrej. Ostre lub kruche kości są nieodpowiednie, mogą zaszkodzić nie tylko szczeniakowi, ale także dorosłemu psu.

Wysokiej jakości receptury dla szczeniąt są bogate w wysoko przyswajalne białka, które wspierają prawidłowy rozwój tkanek i narządów. Wysokiej jakości karma dla szczeniąt zawiera już wszystko, co piesek powinien otrzymywać w okresie rozwoju i wzrostu, tj. oprócz użytych wysokiej jakości składników, np. chondroprotektantów (odżywianie stawów i więzadeł) oraz probiotyków, zawiera również większą ilość podstawowych składników mineralnych , takich jak wapń, fosfor, magnez, cynk i żelazo oraz witamina D, która pomaga budować mocne kości i zęby.

Dlatego nie jest absolutnie konieczne dodawanie do karmy dodatkowych witamin. Prawdą jest, że w przypadku psów dużych ras należy uważnie monitorować stosunek białka do tłuszczu w karmie, ponieważ zbyt wysokie wartości nie przyniosą korzyści szybko rosnącemu szczeniakowi. Upewnij się, że szczeniak ma zawsze dostęp do dużej ilości świeżej wody.

WSKAZÓWKA: Jeśli wahasz się przed wyborem karmy dla swojego szczeniaka, możesz najpierw wypróbować bezpłatne próbki karmy.

Podstawowe polecenia

Jeśli masz już szczeniaka w domu i znalazłeś najbardziej odpowiednią karmę, to położyłeś ważne fundamenty. Teraz jednak kluczowe jest skupienie się na wychowaniu w pełnej miłości, dzięki której zbudujesz piękną relację ze swoim psem.

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Najpierw szczeniak musi przyzwyczaić się do obroży. Załóż mu ją na chwilę np. podczas zabawy. Kiedy pies przyzwyczai się do obroży, spróbuj przypiąć smycz i po prostu podążaj za nim, gdzie tylko chce. Pamiętaj, że na rozpoczęcie wystarczy tylko chwila.

WSKAZÓWKA: Smycz samozwijająca nie jest odpowiednia dla szczeniaka, uczy psa, że ​zawsze jest w ciąguu, a tego właśnie od swojego psa nie chcesz.

Gdy tylko pies obwąchał i trochę zbadał smycz, możesz z nim iść na krótki spacer. Warto również zaopatrzyć się w smakołyki, które będą nagrodą i doskonałym motywatorem, zwłaszcza gdy wszystkiego się uczycie. Zacznij w cichym miejscu, gdzie Twojemu psu nie będą przeszkadzały inne bodźce, takie jak samochody, inne psy, a nawet dzieci.

jak-se-start-o-stene

Dlaczego pies na smyczy ciągnie?

Możesz również spotkać się z tym powszechnym utrapieniem - szczeniak ciągnie na smyczy. Dopóki szczeniak jest jeszcze mały, nie ma sensu zajmować się tym w jakikolwiek znaczący sposób. Postaraj się traktować trening bardziej jak zabawę. Kiedy pies cię gdzieś ciągnie, zawołaj go, a kiedy wróci do ciebie i puści smycz, zaoferuj mu smakołyk.

Staraj się, aby smycz była na początku wystarczająco długa i aby szczeniak, który wciąż wszystko poznaje, miał wystarczająco dużo miejsca do zwiedzania.

Gdy Twój pies rośnie, nadszedł czas, aby wyjaśnić, że smycz powinna pozostać luźna. Nie szamocz się z psem - gdy napnie smycz, delikatnie szarpnij. Po pewnym czasie zrozumie, że napinanie smyczy jest niepożądane. Nie zapomnij o ciągłym chwaleniu psa, gdy prawidłowo chodzi na luźnej smyczy.

Jak nauczyć szczeniaka siusiać na dworze?

Na początku trzeba być przygotowanym na częste spacery, bo pęcherz szczeniaka jest mały i dość szybko się napełnia – licz na to że będzie to min. co 2 godziny i połączysz to z małym spacerem. Koniecznie wyprowadź szczeniaka zaraz po przebudzeniu. Jest to korzystne, jeśli mieszkasz w domu z ogrodem. Jeśli mieszkasz w bloku, może się zdarzyć, że zanim założysz buty, Twój szczeniak nie wytrzyma i zrobi kałużę. Nie zapomnij na początku chwalić psa za jego sukcesy i ignorować jego niepowodzenia (kałuża). Kiedy pies sika na dworze, pochwal go i nagrodź smakołykiem.

Mamy nadzieję, że nasze porady okażą się przydatne i byłoby nam miło, gdybyś obserwował nas na Facebooku i być może podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z nabyciem  szczeniaka.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz.