Każdy, kto ma psa, musi zmierzyć się z kwestią prawidłowego karmienia i żywienia. Jeśli chcesz utrzymać psa w optymalnej kondycji i doskonałym zdrowiu, powinieneś zainteresować się tym, jak prawidłowo go żywić. Spisaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, więc wierzymy, że pomogą Ci odnaleźć się w tej dziedzinie.
Regularne karmienie to podstawa
Jest to podobne jak u ludzi. Regularne odżywianie to podstawa zdrowego i długiego życia.
Psy dorosłe – najlepiej dwa razy dziennie rano i wieczorem
Jak często karmić dorosłego psa? To zależy od wieku i stanu fizjologicznego. Praktyczną zasadą jest karmienie dorosłych psów dwa razy dziennie – to optymalna częstotliwość dla trawienia i wchłaniania składników odżywczych.
Innym czynnikiem, który również ma znaczenie, jest rodzaj karmy (karma sucha/mokra). Psom z nadwagą podaje się więcej mniejszych porcji, co ułatwia proces odchudzania. W każdym przypadku ważne jest, aby pory posiłków były regularne.
A smakołyki i nagrody? Smaczne i zdrowe przysmaki dla psów są świetne i bezpieczne - pod warunkiem, że są dozowane zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Przysmaki nie powinny stanowić więcej niż 10-15% dziennego zapotrzebowania pokarmowego psa.
Szczenięta - 3 razy dziennie lub więcej
Karmienie szczeniąt jest nieco bardziej skomplikowane, ponieważ w zależności od etapu rozwoju mają one różne potrzeby - rosną, więc potrzebują więcej energii. Z pewnością szczeniaki powinne być karmione częściej w ciągu dnia niż dorosłe psy, ale ile razy dziennie i jakim rodzajem karmy, tutaj należy skonsultować się z ekspertem lub bardziej doświadczonym hodowcem psów.
Po przywiezieniu szczeniaka od hodowcy do nowego domu zaleca się pozostać przez jakiś czas (minimum tydzień) na karmie, którą szczeniak był karmiony u hodowcy, ponieważ szczenięta mają wrażliwy układ pokarmowy. W przypadku przejścia na nową karmę, realizuj to stopniowo.
Młode psy do 6 miesiąca życia powinny otrzymywać zazwyczaj 4 posiłki dziennie, starsze 3. Szczeniaki nie powinny mieć stałego dostępu do karmy, ponieważ nie będziesz mięć kontroli nad ilością zjedzonej karmy. Ważne jest również, aby mieć stały harmonogram i wybrać odpowiednie miejsce do karmienia, w którym szczeniak zawsze otrzyma swoją porcję.
Regularne karmienie sprzyja wypróżnieniom, co pozwala na optymalne zaplanowanie spacerów pupila i uniknąć przykrych niespodzianek po powrocie z pracy. W tym kontekście należy również unikać nagłych zmian w psim jadłospisie, które mogą powodować problemy żołądkowe, zaburzenia trawienia itp.
Zasady prawidłowego i zdrowego żywienia
- Pies powinien mieć swoje stałe miejsce, w którym będzie jadł i gdzie będzie stała miska z wodą.
- Ustaw stały czas karmienia.
- Po jedzeniu pies musi odpocząć! Nie zmuszaj go do zabawy z tobą.
- Nie karm psa bezpośrednio po wysiłku lub przed wysiłkiem.
- Nie zmieniaj nagle diety, do której Twój pies jest przyzwyczajony. Każda modyfikacja diety wiąże się ze zmianami w układzie pokarmowym, należy uważnie obserwować psa w pierwszych dniach po zmianie.
- Zapewnij stały dostęp do miski ze świeżą wodą do picia. Niezależnie od pory roku woda powinna mieć temperaturę pokojową.
- Nie zmuszaj psa do jedzenia, jeśli nie ma na to ochoty. Brak apetytu może mieć różne przyczyny.
Jak długo dać psu odpocząć po karmieniu?
Po posiłku – odpoczynek. Nie karm zwierzaka tuż przed spacerem lub tuż po powrocie ze spaceru do domu. Po powrocie odczekaj co najmniej 15-20 minut. W zamian pies powinien jeść godzinę przed spokojnym spacerem, a jeśli zabierasz go na trening, to nawet kilka godzin przed tego typu aktywnością. W przypadku aktywności po posiłku psy są podobne do ludzi – po posiłku wzrasta chęć do odpoczynku, trzeba też dać im niezbędny czas na trawienie.
Wybierz odpowiedni rodzaj karmy
Przy wyborze granuli należy wziąć pod uwagę wiek i aktywność psa.
Granulki dla szczeniąt - W tym okresie wskazane jest zwiększenie spożycia mięsa, witamin i składników mineralnych
Szczególnie ważne jest, aby karma zawierała zrównoważony stosunek wapnia i fosforu. Pokarm powinien zawierać wysokiej jakości suplementy na stawy, odpowiedne jest również wprowadzenie probiotyków. Zwróć uwagę na optymalną ilość białka w karmie, np. dla dużych ras zaleca się maksymalnie 28% białka w okresie wzrostu.
Granulki dla dorosłych psów - Dieta powinna być bogata w wysokiej jakości białka zwierzęce, tłuszcze, minerały i przeciwutleniacze. Tutaj już liczy się wielkość rasy psa, zajęcia i styl życia.
Granulki dla seniorów - Karma powinna zawierać chondroitynę i glukozaminę (suplementy na stawy), które zapobiegają starzeniu się narządu ruchu i pomagają w jego odżywieniu.
Granulki dla psów aktywnych - Wyższa aktywność jest związana z młodszymi psami lub psami uprawiającymi sport lub inną aktywność, np. psami myśliwskimi, psami służbowymi itp. Odpowiednie są dla nich granulki o wyższej zawartości białka, tłuszczu i energii.
Potrzeby żywieniowe różnią się w zależności od aktywności, ciąży, kastracji czy problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, różnego rodzaju alergie, cukrzyca, problemy z wątrobą itp. Zwracaj też uwagę na jakość – zainteresuj się składem karmy i nie bój się zapytaj o szczegóły.
Różnica między granulami a żywieniem dietą BARF
Granule
-
Chodzi o kompletną i zbilansowaną karmę dla wszystkich ras psów w każdym wieku i każdej kategorii wagowej.
-
Zaletą jest ich łatwe przechowywanie i proste dawkowanie.
-
Kolejną zaletą jest przede wszystkim wartość energetyczna przy wysokim stężeniu składników odżywczych w stosunkowo do niewielkiej objętości.
-
Skład różni się dla każdej marki i poszczególnych receptur. Z reguły na suchą karmę przetwarzane jest odpowiednio wyhodowane mięso lub mączka mięsna lub odpowiednie zboża jako naprzykład ryż, witaminy i minerały, owoce, warzywa, funkcjonalne suplementy (odżywki na stawy, probiotyki...), itp.
-
Składniki te zawarte są w karmach w różnych składach ilościowych i gatunkowych
-
Kolejną zaletą granuli jest ich równowaga, właściciel ma pewność, że jego pies dostanie wszystko, czego potrzebuje, w odpowiedniej proporcji i ilości.
-
Jakość zależy głównie od użytych surowców (pochodzenia i sposobu obróbki mięsa lub mączki mięsnej), z których wykonany jest granulat, od zawartości i rodzaju zbóż, sposobu konserwacji oraz procesu technologicznego produkcji.
Żywienie dietą BARF
- Mówiąc najprościej, dieta BARF to skrót od angielskiego „Bone and Raw Food”, oznaczającego „kości i surowe jedzenie”, kiedy właściciel psa używa świeżych składników do przygotowania karmy, która przypomina naturalny pokarm dzikich zwierząt mięsożernych.
- Surowe dodatki obejmują również owoce, warzywa, zboża, takie jak ryż, zioła.
- Zaletą jest to, że właściciel psa może dostosować żywienie dokładnie do potrzeb swojego psa i zawsze dokładnie wie, co włożył do jego miski.
- Kolejną zaletą jest to, że regularne spożywanie kości utrzymuje zęby psa w dobrej kondycji.
- Wadą jest czasochłonność przygotowania, konieczność znalezienia i pozyskania odpowiedniego mięsa oraz miejsca do przechowywania.
To od Ciebie zależy, jaką formę karmienia wybierzesz. Niezależnie od tego, czy wybierzesz granule, karmę w puszkach czy BARF, zawsze powinieneś zadbać o równowagę i jakość karmy. Psy są zależne od ludzi, a jeśli chodzi o żywienie jest to podwójna prawda.
Uważamy, że dostarczyliśmy Ci wystarczających informacji na temat podstaw żywienia Twoich psich przyjaciół. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chciałbyś skonsultować się z nami w sprawie dawki pokarmowej, jesteśmy w pełni dostępni pod adresem info@mistermixdog.cz lub pod numerem +420 724 900 600.