Przeprowadzka może wydawać się ekscytującym i nowym rozdziałem, ale Twój pies może się z tym nie zgodzić. Przeprowadzka może być dla niego wyzwaniem, ale możesz zrobić kilka rzeczy, aby mu to ułatwić.
Być może że my, ludzie, potrzebujemy trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nowego domu. Nasze rzeczy będą gdzie indziej, ale jesteśmy na to psychicznie przygotowani. Jednak dla naszych zwierząt przeprowadzka może być nagła i nieoczekiwana i mogą one na nią nie zareagować dobrze .
Nawet spokojne zwierzę może odczuwać lęk
Gdy pakujemy rzeczy w naszym obecnym domu, psy potrafią wyczuć, że coś się zmienia, ale nie wiedzą dokładnie, co to jest. Niektóre psy mogą postrzegać przeprowadzkę jako nową przygodę, ale inne mogą opierać się zmianom lub denerwować się, gdy coś się zmienia w ich otoczeniu. Sytuacja ta może wywołać niepokój nawet u spokojnego zwierzęcia. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc swojemu psu uświadomić sobie, że jego nowy dom jest tak samo piękny jak ten stary. Eksperci zalecają podzielenie procesu przyzwyczajania psa do zmiany miejsca na trzy fazy. Dla każdej z nich przynosimy wskazówki.
Co zrobić przed przeprowadzką?
Czy zauważyłeś, że psy bardzo szybko interweniują w sytuacjach wymagających zmiany rutyny? Zbierz kilka pudełek i umieść je pod ścianą lub w rogu. Nie rób z tego zamieszania i pozwól psu odkrywać je we własnym tempie. Jeśli szczególnie niepokoi się tymi nowymi rzeczami, możesz wywołać pozytywne skojarzenia, nagradzając go, gdy sam podejdzie do pudełek. Kiedy już przyzwyczai się do ich obecności, możesz zacząć przenosić je do innych części domu. Chodzi o to, żeby mieć pewność, że nie będzie mu przykro z powodu pudeł.
Chociaż w miarę zbliżania się przeprowadzki Twój harmonogram może stać się nieco bardziej skomplikowany, upewnij się, że Twój pies ma nadal dużo ruchu. Jeśli przeprowadzasz się w łatwo dostępne miejsce, np. na drugi koniec miasta, warto od początku wprowadzić psa w nowy teren.
Przy wyborze nowego domu pomyśl o swoim zwierzaku. Zanim podejmiesz decyzję o tym, gdzie będziesz mieszkać, należy pamiętać o potrzebach swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela. Upewnij się, że Twój potencjalny dom oferuje mnóstwo możliwości ruchu, niezależnie od tego, czy jest to ogrodzone podwórko, czy pobliskie tereny zewnętrzne.
Jeśli swojemu czworonożnemu przyjacielowi przestawisz kanapę i fotel, będzie wiedział, że coś jest nie tak.I to może wzbudzić u niego pewien niepokój. Uważaj na te objawy, w tym nietypowe szczekanie lub próby ucieczki, nadmierne lizanie lub sapanie oraz destrukcyjne zachowanie, takie jak gryzienie mebli. Utrzymuj codzienną rutynę, aby wszystko nie uległo zmianie od razu. Karm go, ćwicz i baw się z nim o stałych porach. Do momentu rozpoczęcia przeprowadzki zostaw część domu, w której znajduje się legowisko psa i jego ulubione zabawki, tj. daj mu miejsce, w którym może się schronić.
Co zrobić z psem w dniu przeprowadzki?
Jako że tego dnia będziemy mieli dużo pracy, będziemy mieli znacznie mniej czasu dla naszego pupila. Dodatkowo zgiełk w dniu przeprowadzki może być dla psa bardzo stresujący. Choć utrzymanie rutyny i zapewnienie psu bezpiecznego miejsca jest wspaniałe ale jeśli obawiasz się, że ucieknie lub stanie się zbyt niespokojny lepiej jest wysłać go w inne miejsce. Poproś przyjaciela lub członka rodziny, który jest do niego przyzwyczajony, aby się nim zaopiekował.
Co zrobić po przeprowadzce
Pomóż mu przyzwyczaić się do nowego domu. Aby Twój pies czuł się spokojniejszy, gdy wszystko wokół niego się zmienia, bezpieczna przestrzeń jest dla niego niezbędna. Stwórz dla niego taką przestrzeń w taki sam sposób, jak robiłeś to w swoim starym domu. Z tymi samymi zabawkami, łóżkiem i ulubionym kocem, który pachnie jego starym domem. Zachowaj meble, do których jest Twój pies przyzwyczajony, i odczekaj kilka tygodni, zanim kupisz zupełnie nowy zestaw mebli.
Sąsiedzi jeszcze nie wiedzą, że pies jest nasz, a szczeniak, jeśli będzie się oddalał może mieć problemy ze znalezieniem domu, bo nie jest przyzwyczajony do nowego otoczenia. Aby mieć pewność, że Twoje zwierzę bezpiecznie wróci do domu, najlepszym sposobem jest aktualizacja danych dotyczących jego mikrochipa i umieszczenie aktualnego adresu i numeru telefonu na identyfikatorze zawieszanym na jego szyi. Zrób to natychmiast po przeprowadzce. W nowym domu powinniśmy zapewnić mu własną przestrzeń. W nagrodę chowaj po całym domu smakołyki, aby nowe miejsce kojarzyło mu się z pozytywnymi rzeczami. Jak najszybciej przywróć go do normalnego trybu życia. Pamiętaj, że życie Twojego psa radykalnie się zmieniło. Zmiana miejsca zamieszkania może wywrócić jego świat do góry nogami, ale utrzymanie rutyny, do której przywykł, może to częściowo zrekompensować. Zabieraj go na długie spacery po parku i poznawaj razem z nim nowe otoczenie i sąsiadów.
To normalne, że po przeprowadzce pies wykazuje oznaki niepokoju. Bądź cierpliwy, dopóki nie przyzwyczai się do zmiany. Kiedy wychodzisz, aby zmniejszyć niepokój i zablokować dźwięki zewnętrzne, które mogłyby go przestraszyć, zostaw włączony telewizor.
W wyniku przeprowadzki możesz zauważyć zmiany w zachowaniu swojego zwierzaka. Może chcieć podążać za nami, gdziekolwiek się udamy, lub może odczuwać lęk separacyjny. Może nie jeść ani nie bawić się jak zwykle, szczekać lub warczeć, gdy usłyszy dźwięki lub zobaczy nieznanych ludzi. Bądź wobec niego bardzo cierpliwy! Kiedy przyzwyczai się do nowego środowiska, jego problemy z zachowaniem znikną.