Może też czasami zastanawiasz się, jak i co tak naprawdę widzi twój psi przyjaciel. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak psy radzą sobie ze wzrokiem. I nie zapominaj - zdrowy wzrok zależy od jakości pożywienia i karmienia.
Czy pies widzi kolory?
Wcześniej uważano, że psy w ogóle nie rozróżniają kolorów i widzą świat tylko w odcieniach szarości. Już w latach 80. naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego udowodnili, że psy rozróżniają określone kolory.
Zarówno oko psa, jak i oko ludzkie mają na siatkówce dwa rodzaje światłoczułych receptorów. Czopki pozwalają widzieć kolory przy dobrym oświetleniu, a pręciki pozwalają widzieć przy słabym świetle. Ludzie mają trzy rodzaje czopków, które są wrażliwe na czerwień, zieleń i błękit, dając możliwość rozróżnienia około dziesięciu milionów kolorów. Z drugiej strony psy mają tylko dwa rodzaje czopków, które pozwalają im widzieć odcienie żółtego i niebieskiego. Kolory takie jak zielony, żółty i pomarańczowy są postrzegane przez psy jako różne odcienie żółtego. Widzą fioletowy i niebieski jako niebieski.
Oczywiście oprócz samego oka w proces widzenia zaangażowane są również nerwy i mózg. Dlatego bardzo trudno jest dokładnie powiedzieć, jak psy postrzegają kolory. Jednak naukowcy odkryli, że oczy psów są szczególnie wrażliwe na kolor żółty i niebieski.
Jak wykorzystać te odkrycia naukowe w życiu codziennym? Kup zabawki w tych kolorach dla swojego miłośnika psów. Czerwona piłka na tle trawy będzie dla psa mniej widoczna niż niebieska. Z drugiej strony kupowanie jasnożółtego ubranka dla psa może nie być najlepszym pomysłem. Będzie zbyt rzucał się w oczy i może stać się celem ataków innych psów.
Ostrość widzenia
Duża soczewka pozwala psom lepiej widzieć o zmierzchu, ale kosztem głębi ostrości. Psy nie mogą pracować soczewką tak wydajnie jak ludzie, ale mogą użyć swoich mięśni, aby nieznacznie zmienić kształt całego oka. Niektóre rasy, takie jak rottweilery, owczarki niemieckie i sznaucery, mają predyspozycje do krótkowzroczności.
Promienie światła przechodzące przez rogówkę i soczewkę skupiają się przed siatkówką, umożliwiając psu bardzo wyraźne widzenie bliskich obiektów, podczas gdy te odległe pozostają niewyraźne. Z drugiej strony, na przykład charty są zwykle dalekowzroczne, tzn. promienie świetlne przechodzące przez ich rogówkę i soczewkę skupiają się na siatkówce. Dlatego charty znacznie lepiej widzą odległe obiekty niż te, które są całkiem blisko. Jest to oczywiste przystosowanie do polowania na drobną zwierzynę.
Regularnie sprawdzaj oczy swojego psa
Przynajmniej raz w tygodniu skup się na stanie oczu swojego psa i sprawdzaj, czy są w dobrym stanie. W ten sposób możesz zapobiec większym problemom, które odkryłbyś dopiero po dłuższym czasie.
Na co zwracać uwagę?
- czystość oka
- drżenie okiem
- zamykanie oczu
- zaczerwienienie
Te i inne problemy mogą wskazywać na poważny problem, a szybka reakcja zapobiegnie poważnym problemom zdrowotnym, a nawet ślepocie!
Umieść psa w dobrze oświetlonym miejscu i patrz mu prosto w oczy. Powinne być przezroczyste (widoczna część gałki ocznej wokół rogówki), a bielmo powinno być białe.
Jaki rodzaj diety i suplementów diety wspomagają zdrowy wzrok psa?
- Karotenoidy (luteina i zeaksantyna) - to naturalne przeciwutleniacze obecne w większych ilościach w siatkówce i soczewce oka. Pochłaniają najbardziej szkodliwe dla oczu światło niebieskie i poprawiają zdolność widzenia. Naturalnym źródłem luteiny i zeaksantyny są rośliny, zwłaszcza warzywa takie jak kapusta, szpinak, brokuły czy czerwona papryka.
- Witamina C - u psów obserwuje się wysokie stężenie kwasu askorbinowego w cieczy wodnistej gałki ocznej. Chociaż organizm psa wytwarza pewną ilość witaminy C, jej stężenie w wielu narządach wewnętrznych zmienia się wraz z wiekiem, co świadczy o jej znaczeniu dla prawidłowego rozwoju i o celowości jej dodatkowej podaży w diecie. Psy z zaćmą wykazywały niższy poziom witaminy C w osoczu.
- Witamina E - doskonały przeciwutleniacz, bierze udział w metabolizmie nienasyconych kwasów tłuszczowych, zapobiega powstawaniu wolnych rodników, chroni przed powstawaniem zaćmy i zwyrodnieniem plamki żółtej oraz zwyrodnieniem siatkówki.
- Witamina A - odpowiada za prawidłowe widzenie, zdolność widzenia w ciemności, niezbędna w profilaktyce zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy. Naturalnymi źródłami witaminy A są: wątroba, ryby, jaja, mięso, owoce i warzywa. Niedobór witaminy A powoduje między innymi kurzą ślepotę, zmętnienie rogówki i suchość spojówek.
- Olej rybi – zawiera cenne kwasy tłuszczowe DHA i EPA, poprawia pracę narządu wzroku. Olej można dodawać do dziennej porcji karmy dla psów. Karma Mister Mix Dog zawiera również olej rybi. Dowiedz się więcej np. o granulach MISTER MIX SALUTE TOP MAXI DOGS lub MISTER MIX SANA MAXI DOGS.
- Chrom - korzystnie wpływa na wzrok, jego źródłami są: wątroba, mięso, produkty pełnoziarniste oraz rośliny strączkowe.
Jakie wady i problemy ze wzrokiem istnieją u psów?
Do najczęstszych chorób oczu należą:
- Wypadnięcie gałki ocznej - jest to nagły wypadek wymagający pomocy medycznej. Gałka oczna przesuwa się do przodu i wypada z oczodołu. Najczęstszymi przyczynami wypadania gałki ocznej są urazy, wypadki komunikacyjne oraz guzy nowotworowe zlokalizowane za gałką oczną. Wypadanie gałki ocznej wiąże się z dużym bólem, a nawet może prowadzić do spowolnienia akcji serca spowodowanej przez nerw błędny. Brak szybkiej reakcji prowadzi do ślepoty, a nawet konieczności usunięcia gałki ocznej.
- Urazy mechaniczne i ciała obce – w wyniku bójki między psami mogą wystąpić urazy oczu np. rozcięcie powieki czy nawet uszkodzenie gałki ocznej. Towarzyszy mu krwawienie, mrużenie oczu i ból.
- Wrzód rogówki – powszechnym schorzeniem dotykającym psy jest wrzód rogówki. Polega na przerwaniu ciągłości rogówki oka. W zależności od głębokości ubytku owrzodzenia można go podzielić na powierzchowny i głęboki.
- Zapalenie spojówki i trzeciej powieki - jest jedną z najczęstszych chorób zwierząt. Objawia się łzawieniem, mrużeniem oczu, zaczerwienieniem spojówek i trzeciej powieki oraz obrzękiem spojówek. Najczęściej dotyczy obu oczu.
- Zaćma – psy również cierpią na zaćmę, polega ona na stopniowym zmętnieniu soczewki, co objawia się niebieskawo-mlecznym zabarwieniem źrenicy. Jest to przewlekła choroba prowadząca do ślepoty.
Pamiętaj, że nawet jeśli wzrok nie jest u psa wiodącym zmysłem, bo pies orientuje się w otoczeniu głównie dzięki doskonałemu węchowi i słuchowi, to bardzo ważny jest dla niego funkcjonujący narząd wzroku, który warunkuje go do pełnego komfortu i jakości życia, na jaką zasługuje.