Jaka karma jest odpowiednia dla wykastrowanych psów?

 

ivartalanitott-kutya-taplalkozasa

Jeśli poddasz psa kastracji, zapobiegniesz jego rozmnażaniu się - jest to jasne dla wszystkich właścicieli psów. Ale czy wiesz, że to ma dla zwierzaka szereg niekoniecznie pozytywnych skutków?

Badania wykazały, że wykastrowane psy są bardziej narażone na nadwagę niż psy niekastrowane. Na otyłość po zabiegu są szczególnie są bardziej podatne suczki, a ryzyko przyrostu masy ciała jest dwukrotnie większe w porównaniu z ich niesterylizowanymi odpowiednikami. Dlaczego jednak wykastrowane psy są bardziej podatne na tycie?

Mniejsze zapotrzebowanie na energię, większy apetyt

Kastracja wpływa na produkcję hormonów, a co za tym idzie, także na metabolizm zwierzęcia. Brak żeńskich hormonów płciowych, czyli estrogenów, zwiększa napady głodu, ponieważ odgrywają one główną rolę w regulacji apetytu i metabolizmu. Funkcja regulacyjna zostaje utracona, a jednocześnie znacznie wzrasta apetyt na jedzenie. Po kastracji aktywność zwierzęcia często spada, i tym samym jego zapotrzebowanie energetyczne. Mniejsza aktywność fizyczna jest także przyczyną nadwagi u kastrowanych samców, którzy niechętnie podejmują spontaniczną aktywność fizyczną.

Dlaczego nadwaga jest taka zła?

Otyłość u psów powinna być traktowana poważnie, ponieważ gromadzenie się tłuszczu jest nie tylko problemem estetycznym, ale może prowadzić do skrócenia psiego życia. Jeszcze bardziej niż ludzie są psy bardziej podatne na choroby, takie jak cukrzyca, zaburzenia krążenia, problemy z trawieniem, a kilogramy mogą dodatkowo obciążać stawy.

Jak zapobiec nadwadze po kastracji

Dobra wiadomość jest taka, że ​​dieta dostosowana do potrzeb wykastrowanego zwierzęcia może pomóc mu w utracie wagi, a nawet lepiej, całkowicie zapobiec przybieraniu na wadze. Nie chodzi o to, żeby dawać zwierzęciu mniej pokarmu niż dotychczas, bo zmniejszą się jego potrzeby energetyczne, ale zapotrzebowanie na witaminy i minerały pozostają bez zmian. Dieta może oznaczać, że pies otrzymuje mniej kalorii, ale także mniej witamin, takich jak wapń i magnez, co może prowadzić do problemów żołądkowych. Ponadto mniejsze spożycie pokarmu po kastracji często prowadzi do tego, że psy nieustannie żebrzą o jedzenie. Zamiast dawać mu mniej jedzenia, lepiej całkowicie przejść na zmniejszone spożycie kalorii, ponieważ w ten sposób zapewnisz mu wszystkie ważne składniki odżywcze.

Jaka karma jest odpowiednia dla wysterylizowanych/wykastrowanych psów?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każde zwierzę po kastracji ma całkowicie indywidualne potrzeby, które zależą od wieku, rasy, płci, poziomu aktywności i stanu zdrowia.Najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, który ułoży plan diety dla Twojego psa. Złota zasada jest taka, że ​​zawartość kalorii w nowej karmie powinna być o około 20 do 30 procent niższa niż w poprzedniej karmie. Psy wykastrowane i z nadwagą potrzebują około 52 kalorii na kilogram masy ciała. Jeżeli pupil po kastracji w dalszym ciągu dużo się rusza, wartość tę należy oczywiście odpowiednio zwiększyć.

Czy domowe jedzenie jest lepsze?

W zasadzie powinniśmy w jak najmniejszym stopniu zmieniać nawyki żywieniowe naszego zwierzęcia. Jeśli do tej pory mieliśmy dobre doświadczenia z gotową żywnością, możemy zastosować ten rodzaj. Jeśli nagle po kastracji zaczniemy osobno przygotowywać dla niego jedzenie, szczególnie jeśli karmiliśmy go tradycyjnie, może to być zbyt dużym obciążeniem dla niego i dla nas. Jeśli jednak wcześniej gotowaliśmy lub karmiliśmy BARFem (tj. trzymaliśmy psa na diecie z surowego mięsa), powinniśmy trzymać się tej formy karmienia. Odpowiednie są produkty takie jak niskotłuszczowe mięso, niskotłuszczowy twaróg lub warzywa.

Kupując gotową karmę, sprawdź skład produktu i zawartość kalorii na opakowaniu. Nie polegaj wyłącznie na etykietach typu „żywność dietetyczna” lub „niskokaloryczna”, ponieważ określenia te mogą wprowadzać w błąd. Nie ma jednolitej zasady oznaczania karmy dla psów jako dietetycznej lub o niskiej zawartości tłuszczu, dlatego to producent musi przedstawić swoje oświadczenia na temat sprzedawanej przez siebie karmy. Dietetyk niekoniecznie musiałby określić żywność oznaczoną jako „dietetyczna” jako niskokaloryczną.

Niektórzy mówią, że przez kilka tygodni po kastracji należy karmić psa mniejszą ilością jedzenia, aby zapobiec przyrostowi masy ciała, ale nie zawsze jest to konieczne. Są psy, u których kastracja ma minimalny wpływ na ich nawyki żywieniowe i poziom aktywności. W takiej sytuacji rozsądniej jest systematycznie ważyć zwierzę, aby w porę wykryć tendencje do przybierania na wadze i zapobiec otyłości. W idealnym przypadku łatwo jest wyczuć żebra pod sierścią psa, ale jeśli są one widoczne gołym okiem, jest to oznaka niedożywienia.

Jeżeli zwierzę miało już nadwagę przed kastracją należy jak najszybciej przejść na dietę niskokaloryczną, w takim przypadku dobrze jest zacząć jeszcze przed zabiegiem. Daj zwierzęciu czas na przyzwyczajenie się do nowej diety. Nagła zmiana może być dla zwierzęcia stresująca i prowadzić do problemów, takich jak biegunka lub zaparcia. Zaleca się wprowadzanie go do nowej diety stopniowo i powoli.

Właściwe karmienie psa po sterylizacji lub kastracji przyniesie różne korzyści zdrowotne. Jednak nie tylko dieta ma wpływ na zdrowie Twojego czworonożnego przyjaciela. Zmiana diety często nie wystarczy, aby zapobiec otyłości lub ją zmniejszyć. Musisz także zadbać o to, aby Twoje zwierzę miało regularną aktywność fizyczną. Nawet dla leniwych, wykastrowanych psów codzienny spacer jest ważny! Jeśli to możliwe, zwiększaj ilość ruchu powoli i stopniowo, aby upewnić się, że spalą wystarczającą ilość kalorii. Dzięki temu będzie sprawny i pełen sił witalnych jeszcze długo po kastracji.

Mister Mix Senior Light Maxi Dogs, karma opracowana z pomocą dietetyków, polecamy ją dla psów dorosłych, starszych i wykastrowanych. W przypadku psów ze skłonnością do otyłości jest odpowiednią karmą  Mister Mix Senior Light Maxi Dogs.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz.