Jesień może być świetną porą na wyjście z psem na spacer. Liście mają piękny złoty kolor, pogoda nie jest jeszcze zbyt zimna, ale o tej porze roku częściej zdarzają się niebezpieczne rzeczy. Jako właściciele psów powinniśmy być tego świadomi, zwłaszcza że mogą one wywołać choroby u naszych zwierząt.
Gdy zbliża się jesień, warto zaopatrzyć się w cały niezbędny sprzęt. Zwykle nie wymaga to dużego wysiłku. Używanie odpowiedniego sprzętu i odzieży oraz świadomość potencjalnych zagrożeń występujących w przyrodzie zwykle wystarcza, aby chronić czworonożnego towarzysza.
Żołędzie: Żołędzie często rosną na dębach w lesie. Zawarty kwas garbnikowy może uszkodzić wątrobę i nerki zwierząt. Objawy obejmują wymioty, biegunkę, ból brzucha i letarg. Przejedzone żołędzie mogą również powodować niedrożność jelit. Sterty liści mogą zawierać bakterie i grzyby. Połknięte przez zwierzę mogą powodować problemy trawienne.
Kleszcze: Kleszcze mogą być aktywne nawet w temperaturze do 7°C, dlatego Twój pies powinien się przed nimi chronić. Świetnie nadają się do tego krople przeciw kleszczom i pchłom, jeśli jednak nie chcesz ich stosować, dokładnie sprawdź je po każdym spacerze i usuń wszelkie środki.
Roztocza: Nie należy lekceważyć szkodliwego wpływu różnych roztoczy (na przykład świerzbu) na psy. Larwy tych drobnych szkodników mogą zarazić psa, przebijają skórę i są krwiożerczymi pasożytami. Roztocza na skórze powodują swędzenie, dlatego pies nieustannie drapie i liże zaatakowane miejsce, często łapy, pysk, uszy czy brzuch. Powoduje to łuszczenie się, podrażnienie i zapalenie skóry. Jeśli chcesz, aby jesienią Twój pupil wychodził na spacery do lasu, zapytaj lekarza weterynarii o środki zapobiegawcze.
Grzyby: Jesienna wilgotna gleba sprzyja wzrostowi grzybów leśnych, ale zupa grzybowa może być śmiertelna dla naszych psów.
Zimno i wilgoć: Starsze psy i psy o cieńszej sierści są szczególnie podatne na zimno i wilgoć. Ma to na nie wpływ i powoduje dyskomfort podczas chodzenia oraz nasila zapalenie stawów. W takich przypadkach zaleca się noszenie odpowiedniej odzieży, takiej jak wodoodporna kamizelka i ubranko dla psa, aby zapewnić ochronę przed niższymi temperaturami. Ubranie to powinno umożliwiać prawidłowy ruch i zapewniać zwierzęciu ciepło, nie krępując jego ruchów. Długość spacerów zależy od psa. Dla starszych czworonożnych przyjaciół kilka krótkich spacerów po jesiennym lesie może być lepszym rozwiązaniem niż jeden długi spacer.
Ciemność: Jesienią robi się ciemno wcześniej. Jeśli spacerujesz z psem późnym popołudniem, upewnij się, że jest on widoczny w ciemności. Odblaskowe obroże, szelki i smycze doskonale się do tego nadają. Psom długowłosym lepiej będzie w kamizelce odblaskowej, która nie jest pokryta futrem. Warto pomyśleć także o własnym ubraniu i założyć kamizelkę odblaskową tak jak Twój pies.
Otyłość: O tej porze roku dni są krótsze, jest zimno i często pada deszcz, więc nasze psy nie mają tyle ruchu, co latem. Dobrym pomysłem jest kontrolowanie masy ciała i diety zwierzęcia, ponieważ może być konieczne zmniejszenie ilości spożywanego przez niego pokarmu, aby zapobiec przejadaniu się.
Możesz być także zainteresowany:
Jak prawidłowo karmić psa w miesiącach jesienno-zimowych?
Czy probiotyki są odpowiednie dla psów?