Masz w domu starego psa? Wskażemy ci jak się nim opiekować!

Jaka jest specyfika karmienia starszych psów?

Ponieważ starsze psy są mniej aktywne, łatwo przybierają na wadze. Dlatego u starszych psów warto przejść na dietę niskokaloryczną. Karmy dla starszych psów są na ogół bogate w białko i zawierają mało kalorii, dzięki temu pomogą Ci utrzymać optymalną wagę Twojego psa.

psi-senior

Troska o stawy i kości psa – profilaktyka i leczenie artrozy

Karmy dla starszych psów zawierają zbilansowaną mieszankę składników odżywczych oraz przeciwutleniaczy, które korzystnie wpływają na stawy i odporność psaStarsze psy są mniej aktywne nie tylko ze względu na utratę energii, ale przede wszystkim z powodu problemów z narządem ruchu. Choroba zwyrodnieniowa stawów i inne choroby stawów dotykają nie tylko starsze psy, powodując u nich nadwagę, co z kolei pogłębia problemy ze stawami.
Dlatego ważne jest, aby uważnie monitorować stan swojego psa. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w ruchu lub sylwetce, umów się na wizytę do lekarza weterynarii, który doradzi Ci nie tylko różne ćwiczenia, ale także inne wskazówki, dzięki którym możesz pomóc swojemu psu.

Jedną z najczęstszych chorób stawów jest artroza. Artroza, czasem także choroba zwyrodnieniowa stawów lub inne choroby zwyrodnieniowe stawów mogą sprawić, że Twój zwierzak będzie cierpiał. Rozwija się wtórnie w wyniku innej choroby stawu, niezależnie od tego, czy jest to wada rozwojowa (dysplazja stawu biodrowego, zwichnięcie rzepki), czy też stany po różnych urazach (zerwanie więzadła, ścięgna).
Mniej powszechna jest pierwotna artroza, która występuje u psów cierpiących na otyłość.

Zapobieganie artrozie nie jest takie proste, ale jeśli spędzasz ze swoim zwierzakiem wystarczająco dużo czasu, chodzisz z nim na regularne spacery i monitorujesz jego stan fizyczny, Twój pies ma duże szanse, że artroza nie rozwinie się. Działanie profilaktyczne mogą mieć kolagenowe suplementy diety, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania stawów.

Najważniejsze jest wczesne wykrycie chorobyPonieważ artroza jest bolesną chorobą, Twój pies zacznie wyraźnie utykać, nie będzie chciał się poruszać, mogą również pojawić się zmiany nastroju lub utrata apetytu. Nie należy ignorować tych objawów i w porę zwrócić się o pomoc do weterynarza. Zaleci odpowiednie leczenie, leki przeciwbólowe i terapię wspomagającą, dzięki czemu objawy zapalenia stawów zostaną zredukowane do minimum, a pies będzie mógł żyć bez większych problemów.

Zdrowie zębów i dróg oddechowych

Dbanie o zęby psa jest tak samo ważne, jak dbanie o własne zęby. Nawet piesek potrzebuje szczoteczki i pasty do zębów Aby zapobiec osadzaniu się w jamie ustnej bakterii, które powodują powstawanie płytki nazębnej, która następnie zamienia się w kamień nazębny, musisz regularnie szczotkować zęby psa. Również dobre są przysmaki do żucia, które nie tylko zapobiegają gromadzeniu się płytki nazębnej, ale także bardzo dobrze zwalczają nieświeży oddech i będą bardzo smaczne dla Twojego psa.

Starsze psy są bardziej narażone na problemy z zębami, dlatego jest dla nich szczególnie ważna higiena jamy ustnejW płytce nazębnej gromadzą się bakterie, które mogą powodować problemy z sercem lub nerkami, dlatego nie należy lekceważyć profilaktyki. A jeśli Twój pies absolutnie nie lubi szczotkowanie zębów i nie pozwala nam się dotykać swoich zębów, istnieją produkty zapobiegające osadzaniu się kamienia nazębnego, które możesz po prostu dodać do jego karmy.

Niestety, starsze psy często cierpią na choroby układu oddechowegoPrzewlekłe zapalenie oskrzeli może dotyczyć psów każdej wielkości i każdej rasy, ale częściej występuje u mniejszych psówJeśli Twój pies zaczyna kaszleć, zmienia się w sposób jego zachowania lub wykazuje inne objawy przeziębienia, nie wahaj się udać do weterynarza. Zobacz więcej porad na temat tego, co zrobić, gdy pies kaszle.

Jak utrzymać w ruchu starszego psa?

Nawet stare psy potrzebują regularny ruch. Twój pies może nie rusza się tak dużo jak wtedy gdy był młody, ale nadal potrzebuje regularnych spacerów. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o poradę dotyczącą wysiłku, jaki Twój pies może udźwignąć i jakie ćwiczenia są idealne dla utrzymania mobilności i zdrowia Twojego zwierzaka. Dobrze jest dostosować dom do psa tak, aby nie był wymagający pod względem jego obciążenia fizycznego. Jeśli masz w domu schody, możesz kupić małą rampę, która ułatwi staremu psu chodzenie w górę i w dół, lub możesz zablokować schody tak, aby pies po nich  nie wchodził. Jeśli Twój zwierzak cierpi na artretyzm lub inne problemy, warto rozważyć zakup dywanika, który zapobiegnie ślizganiu się jego łap i niepotrzebnemu obciążaniu go. Dużą pomocą są także łóżka ortopedyczne i kozetki lekarskie, które pomagają przy wstawaniu i kładzeniu się, a także częściowo łagodzą bóle stawów.

W przypadku psów ważne jest dobre samopoczucie i jakość snu

Twój pupil podobnie jak i Ty potrzebuje dobrego snu, aby jego organizm mógł się zregenerować i zgromadzić wystarczającą ilość energii. Pozwól psu dobrze się wyspać. Czy wydaje Ci się, że leży długi czas? Może ci się wydawać, że pies jest leniwy, ale tak nie jest. Dorosły pies naprawdę potrzebuje około 14 godzin snu, a jeśli jest to pies chory lub stary, musi spać nawet około 20 godzin na dobę. Może to wydawać się za dużo, ale nawet jego małe przerwy i drzemki w ciągu dnia są liczone w czas snu.

stary-pes

Jak długie spacery ze starym psem?

Tylko lekarz weterynarii jest w stanie prawidłowo ocenić, jakie obciążenie fizyczne jest w stanie wytrzymać Twój pies. To również zależy od kondycji fizycznej i zdrowia Twojego zwierzaka. Zdecydowanie nie zmuszaj go do długich spacerów. Wystarczą 10-15 minutowe spacery. Bądź świadomy potrzeb swojego zwierzaka.

Czym karmić starego psa?

W starszym wieku warto wprowadzić psa na dietę niskokaloryczną ze względu na jego większą skłonność do tycia. Odpowiednie są różne suplementy diety bogate w kolagen i bardziej miękka karma dla psów mających problemy z żuciem.

Po czym poznać, że pies cierpi?

Pies sam da Ci znać, że odczuwa ból. Można to łatwo rozpoznać po wszelkiego rodzaju zmianach w zachowaniu. Niechęć do jedzenia i zabawy, nadmierne leżenie, utykanie, wahania nastroju i inne zmiany w ruchu to rzeczy, na które należy zwrócić uwagę i rozważyć wizytę u weterynarza, jeśli objawy nie ustąpią.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz.