Najlepsza karma dla aktywnych psów

Wybór karmy dla psa jest ważnym elementem właściwej pielęgnacji Twojego pupila. Zależy to od wielkości zwierzęcia, funkcjonowania jego układu trawiennego i jego wieku. Na wybór odpowiedniej karmy wpływa również duża ilość wysiłku fizycznego lub jego brak. W przypadku psów aktywnych ważne jest zapewnienie zawartości wysokiej jakości składników odżywczych oraz zwiększonej podaży kalorii.

Czy masz w domu psiego sportowca? (co charakteryzuje psy aktywne)

Aktywne psy czerpią korzyści z ćwiczeń fizycznych i gier sportowych. Intensywny tryb życia często zmusza je do pracy i aktywnego pomagania ludziom. Chyba nie ma na świecie psa, który nie lubi codziennych spacerów. Każde zwierzę potrzebuje ruchu. O psie aktywnym możemy mówić wtedy, gdy jego wysiłki przekraczają granice standardowych zajęć. Zazwyczaj do tej grupy zaliczają się psy sportowe i pracujące.Można je podzielić ze względu na złożoność wykonywanej pracy:

  • Sprint - wymaga krótkiego, ale intensywnego wysiłku, zwykle poniżej dwóch minut. Tego typu wysiłek można skojarzyć z psami startującymi w wyścigach, m.in. pies rasy greyhound.
  • Praca pośrednia - może to zająć kilka minut lub godzin. Zalicza się do nich psy myśliwskie, pracujące w służbach mundurowych i uprawiające różne sporty (np. agility), a także psy pasterskie.
  • Praca wytrzymałościowa – jest to praca, która wiąże się z długotrwałymi wysiłkami, trwającymi czasem nawet kilka dni. Dotyczy to głównie psów zaprzęgowych.

Oczywiście każdy rodzaj pracy można wykonywać z inną intensywnością. Zależy to głównie od predyspozycji rasy i panujących warunków. Nie można jednak zaprzeczyć, że na wyniki psa wpływa jego stan zdrowia. Można o nie zadbać m.in. stosując odpowiednią dietę – zapewni to dobra karma dla aktywnych psów.

aktivni-pes-krmivo

Potrzeby żywieniowe i zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne

Same kalorie to nie wszystko, bo liczy się jakość pożywienia, a nie tylko ilość. Organizm aktywnego psa potrzebuje przede wszystkim dużej ilości białka pochodzenia zwierzęcego, minimum trzydzieści procent. Drugim bardzo ważnym składnikiem jest tłuszcz – również około dwudziestu pięciu do trzydziestu procent. Oprócz energii ważne jest dostarczenie psu wystarczającej ilości błonnika, około 3%, witamin, minerałów i pierwiastków śladowych. Pomocne mogą okazać się tzw. superfoods, które uzupełnią niezbędne witaminy i minerały oraz wspomogą ogólny stan zdrowia i witalność Twojego psiego przyjaciela. Należy także chronić stawy i chrząstki, które są najbardziej narażone na przeciążenia i uszkodzenia, zwłaszcza u psów dużych ras. Wspomagają je glukozamina i chondroityna. Przyda się także L-karnityna - wspomaga metabolizm, ale także chroni serce i wzmacnia mięśnie psa oraz kwas hialuronowy (zapobiega stanom zapalnym i poprawia kondycję stawów). 

Nie zapomnij o płynach

Nie zapomnij regularnie podawać swojemu psu czystej, świeżej wody. Nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Ogólna zasada jest taka, że ​​na każde pół kilograma wagi psa należy wypić 40 ml wody. Jeśli planujesz z psem aktywność fizyczną wymagającą wysiłku, zawsze zabieraj ze sobą wodę. 

Jak zadbać o zbilansowaną dietę?

Aby pies miał siłę i energię, najlepsza sucha karma dla aktywnych psów musi zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach.

 

  • Białka

 

Białko jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym w diecie psa pracującego. Aminokwasy przyczyniają się do odbudowy tkanki mięśniowej, która może ulec uszkodzeniu podczas ćwiczeń oraz pomagają w budowie masy mięśniowej. Karma dla aktywnych psów powinna być bogata w białko, ponieważ aktywne psy potrzebują od 5% do 15% więcej białka niż niepracujące psy o tej samej masie ciała.

 

  • Tłuszcze

 

Tłuszcze odpowiadają za dostarczenie psu odpowiedniej ilości energii każdego dnia. Chodzi o to, aby w niewielkiej ilości pożywienia zmieścić jak najwięcej kalorii. Rola tłuszczu jest nieoceniona dla psów aktywnych, a zwłaszcza pracujących w niskich temperaturach - pełni funkcję termoizolacyjną i poprawia smak, nie tylko zimą. Dlatego karma dla aktywnych psów powinna charakteryzować się podwyższoną zawartością tłuszczu. 

 

  • Węglowodany

 

Dla ras wykonujących pracę wytrzymałościową głównym źródłem energii są białka i tłuszcze, dlatego karma dla aktywnych psów powinna zawierać mniej węglowodanów. Jest to zupełne przeciwieństwo sprinterów i psów średnio pracujących, u których węglowodany dostarczają najwięcej energii. Ważne jest, aby karma dla aktywnych psów zawierała wyłącznie łatwo przyswajalne węglowodany – mniej niż 5% błonnika.

 

  • Witaminy i minerały

 

Są ważne w diecie każdego czworonożnego przyjaciela. Każda dobra sucha karma dla psów zawiera zbilansowaną ilość witamin i minerałów.

WSKAZÓWKA! W przypadku bardzo aktywnych psów, które uprawiają sport, wyczynowo i potrzebują wystarczającej ilości energii, możesz uzupełnić karmę wybranym przez siebie suplementem zapewniającym energię i nawodnienie psa.

Rodzaj karmy dla aktywnych psów zależy nie tylko od poziomu aktywności fizycznej, ale także od wieku.

Każdy pies ma indywidualne potrzeby

Jak karmić aktywnego dorosłego psa i jak szczeniaka?

W pierwszych tygodniach życia szczenięta karmione są mlekiem matki – zmienia się to po około drugim miesiącu życia. Po tym czasie możemy przejść na gotową karmę.

Żywienie małych podopiecznych jest dla opiekunów bardzo ważne, gdyż odpowiednia dieta w dużym stopniu wpływa na zdrowie i prawidłowy rozwój psów, co później będzie miało odzwierciedlenie w wydajności pracy. Karma dla aktywnych młodych psów powinna charakteryzować się wysoką strawnością i optymalną ilością kalorii. Ważny jest także odpowiedni bilans energetyczny oraz prawidłowe spożycie witamin i minerałów.

Sposób żywienia zależy od wieku

Dieta szczenięcia musi zawierać zwiększoną ilość białka zwierzęcego. Jej niedobór może powodować obniżenie odporności i zaburzenia wzrostu. Najlepsza karma dla aktywnych młodych psów powinna zawierać wszystkie niezbędne aminokwasy, w tym: L-karnitynę, leucynę i metioninę. Tłuszcze są również ważne dla zwierząt domowych w okresie ich wzrostu. Według FEDIAF (Europejskiej Federacji ds. Żywności dla Zwierząt domowych) zapotrzebowanie na minerały dla tej substancji odżywczej wynosi 21,25 g/1000 kcal.

W karmie dla aktywnych młodych psów powinien znaleźć się np. olej z łososia, który jest dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. W żywieniu rosnących psów szczególną uwagę należy zwrócić na węglowodany – ich nadmiar może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju kości. Karma dla aktywnych psów musi zawierać odpowiednią ilość węglowodanów, nie może ona przekraczać 60%.

Częstotliwość posiłków wpływa również na prawidłowe odżywianie. Pokarm dla psów aktywnych we wczesnych stadiach życia należy podawać najmłodszym ok. 4-5 razy dziennie, z czasem ilość karmy powinna być zmniejszana. Z biegiem czasu należy także zmniejszać ilość poszczególnych składników odżywczych w karmie dla aktywnych psów.

Zbilansowana karma z pewnością doda Twojemu zwierzakowi sił do pracy. Trzeba pamiętać, żeby produkty miały jak najwyższy poziom smaku, bo zmęczone zwierzę nie zawsze ma apetyt, a my wiemy, że musi jeść. Karma Mistermix Dog - dla aktywnych psów zapewni mu wszystko, czego potrzebuje. Jest pełnowartościowa, co oznacza, że nie wymaga dodatkowego uzupełniania suplementami.

Prawidłowe odżywianie zależy od wielu czynników, m.in.: wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Dobra karma dla aktywnych psów powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a także musi być odpowiednio zbilansowana. Jeżeli nawet po przeczytaniu naszego artykułu nie wiesz jak wybrać karmę, chętnie Ci w tym pomożemy. Nie wahaj się z nami skontaktować.




Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz.