Wszystko o zdrowiu zębów Twojego psa

Właściwa higiena jamy ustnej jest kluczowa nie tylko dla człowieka, ale także dla naszych czworonożnych zwierząt. Chociaż psy nie są podatne na próchnicę, największym wrogiem psiej jamy ustnej jest kamień nazębny. Jej nadmiar może skutkować nie tylko nieprzyjemnym zapachem, ale także bólem, chorobami dziąseł i stanami zapalnymi. Aby temu zapobiec, każdy właściciel powinien dbać o zdrową dietę swojego pupila oraz regularnie czyścić i sprawdzać stan zębów. Niestety opieka ta nie zawsze jest łatwa, zadaniem psiego rodzica jest nie tylko zadbanie o zdrowie psa, ale także zapoznanie go z opieką i wprowadzenie do naszego codziennego życia rytuałów, które korzystnie wpływają na zdrowie jego jamy ustnej.

Rozwój zębów psa

Pies rodzi się całkowicie bezzębny. Pierwsze z nich, zęby mleczne, zaczynają pojawiać się już w pierwszym miesiącu życia. W tym momencie są bardzo słabe, ale początkowo nie będą potrzebne, ponieważ szczeniak żywi się mlekiem matki. Pamiętaj jednak, że gdy zaczniesz zmieniać jego karmę na stałą, suchą, pamiętaj o namoczeniu karmy w wodzie na wczesnych etapach procesu. Dzięki temu granulki nie będą tak twarde, a piesek łatwiej i szybciej nauczy się gryźć i jeść z własnej miski. Nie należy jednak stosować tej metody zbyt długo, gdyż psu będzie później trudniej zmienić ten nawyk. Zęby mleczne dwumiesięcznego psa są w pełni rozwinięte, dzięki czemu może z łatwością jeść gotową karmę dla szczeniąt.

Każdy prawidłowo rozwijający się pies powinien w wieku około 8 miesięcy zgubić mleczaki i zastąpić je stałymi. U szczeniąt karmionych nie suchą, a jedynie „mokrą” karmą proces ten może ulec znacznemu opóźnieniu. Dzieje się tak dlatego, że zęby zamiast stać się ruchomymi, luźnymi i wypadającymi, nadal mocno osadzone są w dziąsłach. To nie powinno mieć miejsca, czasem warto dać szczeniakowi do żucia dużą kość wołową. Na pewno mu to nie zaszkodzi, a Twój pupil będzie miał mnóstwo frajdy z gryzienia. W tym samym czasie zostaną masowane jego dziąsła i rozluźnione zęby mleczne.

Wymiana zębów mlecznych

Nie zapomnij uważnie monitorować procesu wymiany zębów mlecznych na zęby stałe. W zależności od rasy liczba zębów może się różnić, ale najczęściej spotyka się 22 zęby w górnej szczęce i 20 w dolnej szczęce. Bardzo ważne jest, aby ich liczba była prawidłowa, szczególnie w przypadku psów z hodowli przeznaczonych na wystawy specjalne. Jeżeli pies nie ma pełnych zębów, nie będzie spełniał kryteriów rasy. Nie będzie to oczywiście kolidowało z jego normalnym życiem, ale nie będzie mógł chodzić na wystawy. 

Około 4. miesiąca życia pupila warto udać się z nim do weterynarza. Sprawdzi, czy zgryz Twojego psa rozwija się prawidłowo i czy nie ma wad wrodzonych. Dla szczeniaka taka wizyta jest ważna, ponieważ pozwala sprawdzić, czy pozostałe zęby mleczne nie utrudniają wzrostu nowych. To, że Twój pies jest dorosły, nie oznacza, że ​​powinieneś przestać zwracać uwagę na stan jego zębów. Wręcz odwrotnie! Wskazane jest regularne sprawdzanie stanu zębów, gdyż choroby zębów są bardzo częstym powodem wizyt w gabinecie weterynaryjnym.

Pies niestety nie powie nam, że coś go boli, dlatego zadaniem właściciela jest uważna obserwacja objawów choroby.

Choroby zębów i dziąseł u psów – objawy

Do najczęstszych objawów chorób zębów i dziąseł zalicza się:

  • nieświeży oddech
  • brązowy lub żółty nalot pod linią dziąseł
  • nadmierne ślinienie
  • utrata apetytu / silny ból podczas jedzenia
  • trudności z gryzieniem
  • krwawiące dziąsła
  • obrzęk wokół ust
  • ropień
  • ogólne nudności, osłabienie

Tendencję do szybszego odkładania się kamienia nazębnego najczęściej obserwuje się u ras małych (pies maltański, yorkshire terrier). W przypadku dużej ilości kamienia nazębnego lekarz weterynarii może zalecić leczenie. Do wykonania zabiegu wymagane jest znieczulenie ogólne, które nie może być podane każdemu psu, jest to uzależnione od jego ogólnego stanu zdrowia. Stanowi to duży problem, zwłaszcza w przypadku starszych psów, które z jednej strony wymagają higieny, ale ze względu na choroby związane z wiekiem znieczulenie jest dla nich bardzo niebezpieczne. Warto wiedzieć, że utrata zębów u starszego psa nie jest naturalnym procesem starzenia się, jest spowodowana zaawansowaną chorobą zębów i dziąseł, której można skutecznie zapobiegać.

Próchnica zębów u psów

Próchnica jest najczęstszym problemem stomatologicznym u ludzi, ale u psów występuje rzadko i dotyka jedynie 5% populacji psów. To, że próchnica zębów u zwierząt domowych występuje stosunkowo rzadko, nie oznacza, że ​​psy są na nią całkowicie odporne, może się to zdarzyć również Twojemu psu. Duży wpływ na to ma dieta bogata w węglowodany, a także zła higiena jamy ustnej. Ponieważ próchnica zębów nie jest zbyt popularna wśród zwierząt domowych, należy zwrócić szczególną uwagę na objawy, które jej towarzyszą:

  • Początkowo można rozpoznać ten stan po lekko szarym i matowym szkliwie zębów.
  • Kiedy bakterie odpowiedzialne za próchnicę powierzchni zęba dostaną się do zębiny, ona również staje się brązowa. To odpowiedni moment, aby zauważyć i zareagować, zanim sytuacja się pogorszy.

Nieleczenie takiego zęba może doprowadzić do jego całkowitego zniszczenia i próchnicy, co w efekcie może skutkować utratą przez psa części naddziąsłowej i pozostawieniem jedynie korzenia zęba. Jest to ostatni etap, który również powoduje ból u Twojego psa. Nie narażaj go zatem na niepotrzebne cierpienie i reaguj w porę na zmiany, które zauważysz w jego jamie ustnej.

Czy wiesz, że do niedawna ząb z próchnicą po prostu usuwano? Obecnie stosuje się wypełnienia stomatologiczne, a ubytki szkliwa wypełnia się np. lakierem fluorescencyjnym. Po każdym zabiegu należy stale kontrolować stan zębów, aby upewnić się, że próchnica nie rozprzestrzeniła się na pozostałe zęby.

psi-chrup

Profilaktyka

Pamiętaj, podobnie jak w przypadku wielu innych chorób, profilaktyka jest bardzo ważna. Aby próchnica nie wpłynęła na zęby Twojego psa, musisz zadbać o jego odpowiednie karmienie. Wybieraj tylko żywność o niskiej zawartości węglowodanów, ponieważ to one są główną przyczyną jego powstawania.

WSKAZÓWKA! Od czasu do czasu podawaj swojemu psu różne przysmaki dentystyczne i smakołyki, które można kupić w każdym sklepie zoologicznym. Umożliwiają oczyszczenie zębów z resztek jedzenia, co zapobiega rozwojowi bakterii.

Jaki wpływ ma żywienie psa na zdrowie jamy ustnej?

Dieta ma ogromny wpływ na stan zębów psa. Pamiętaj, że ludzkie jedzenie i resztki ze stołu mają negatywny wpływ nie tylko na układ pokarmowy psa, ale także na stan jego zębów. Pokarm ten jest lepki i miękki, dzięki czemu łatwiej osadza się na szkliwie i tam pozostaje. Może to powodować stany zapalne lub choroby przyzębia. Powinno to być ostrzeżeniem dla wszystkich właścicieli, aby karmili swoje zwierzęta wyłącznie karmą dla psów.

Najprostszym sposobem dbania o zęby jest podawanie psu suchej karmy niezawierającej zbyt dużej ilości węglowodanów.  Za powstawanie próchnicy w większości przypadków odpowiedzialne są cukry. Unikaj miękkiego pokarmu, który jest trudniejszy do usunięcia z zębów. 

Wysokiej jakości karma dla psów musi spełniać kilka kluczowych kryteriów. Powinna być nie tylko bezpieczna dla zdrowia psa i przyczyniać się do ogólnej kondycji jego organizmu, ale także powinna być kusząca dla jego kubków smakowych. Jakość granulek, w tym ich wielkość, kształt i konsystencja, jest również ważnym czynnikiem wpływającym na zdrowie jamy ustnej. Nasze granulki Mister Mix Dog tłoczone na zimno, są lekkostrawne i zawierają wszystkie składniki odżywcze, które zadowolą Twojego czworonożnego przyjaciela. Kiedy pies przeżuwa krokiet, powinien on łatwo dostosować się do jego zębów, pełniąc funkcję swego rodzaju szczoteczki, która mechanicznie usuwa brud. Pies powinien dokładnie rozgryżć i przeżuć granulat przed połknięciem.Dlatego też do wsparcia tego procesu niezbędny jest odpowiedni rozmiar i kształt granulek. W mechanicznym czyszczeniu zębów ważną rolę odgrywa także ścierna konsystencja granulek. Granulka musi być jednak na tyle miękka, aby nie naruszyć wytrzymałości zębów (aby pies nie mógł złamać zęba), a jednocześnie na tyle trwała, aby nie przyklejała się do zębów i nie sprzyjała tworzeniu się płytki nazębnej.

Jak nauczyć psa mycia zębów?

Aby pies miał czyste i zdrowe zęby, warto regularnie czyścić je specjalnymi produktami. Produkty do higieny jamy ustnej dla psów nie ograniczają się do past do zębów, istnieją również żele i spraye, które zostały opracowane tak, aby ułatwić właścicielom dbanie o zęby swoich pupilów.

Jak nauczyć psa mycia zębów? Przede wszystkim stopniowo. Choć może się to wydawać banalne, zacznij od dotknięcia pyska i okolicy szczęki psa. Dopiero gdy pies poczuje się zrelaksowany po prostym dotykaniu i głaskaniu, możesz przejść do następnego kroku. Nie zapomnij nagrodzić psa za odwagę smakołykiem. Kiedy już Twój pies pozwoli Ci dotykać i pokazywać zęby, zacznij przyzwyczajać go do dotykania dziąseł. Ostatnim etapem jest przyzwyczajenie się do szczoteczki i do szczotkowania zębów. Podobnie jak w przypadku ludzi, u psa również myjemy zęby ruchami okrężnymi, dokładnie oczyszczamy miejsca styku zęba z dziąsłem. Czyszczenie zębów psa nie musi zająć dużo czasu – minuta powinna wystarczyć, zwłaszcza, że ​​produkty stomatologiczne dla psów opierają się na działaniu enzymatycznym, a nie mechanicznym ścieraniu.

Uwaga! Nigdy nie używaj pasty do zębów przeznaczonej dla ludzi. Szczotka powinna być dostosowana do potrzeb psa. W sytuacji awaryjnej gazik założony na palec sprawdzi się lepiej niż ludzka szczoteczka do zębów.

Twój pies nie będzie sam mył zębów ani dbał o jamę ustną. Jeśli chcesz, aby miał zdrowe zęby, musisz zwracać uwagę na podstawowe zasady higieny. Regularne czyszczenie zębów, sprawdzanie ich stanu, a także odpowiednio zbilansowana dieta i dobrana karma sprawią, że Twój pupil nie będzie musiał zmagać się z różnymi chorobami jamy ustnej.



Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz.