Zaparcie to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych u zwierząt domowych. Objawy obejmują suche, twarde stolce, trudności w oddawaniu stolca i oddawanie jedynie niewielkiej ilości stolca podczas wysiłku.
Większość psów wypróżnia się co najmniej raz dziennie, ale w zależności od diety może się to zdarzać częściej.Starzejące się zwierzęta mogą być bardziej narażone na nieliczne lub problematyczne wypróżnienia, ale wiek nie jest jedyną przyczyną. Nieleczone zaparcia mogą prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak ospałość, utrata apetytu i wymioty.
Co może to powodować?
Psy mają tendencję do zjadania futra, zabawek i żwirku dla kotów, co może prowadzić do niedrożności jelit i nieprawidłowych wypróżnień. Do wystąpienia problemu mogą przyczyniać się również wszystkie poniższe czynniki:
- za dużo lub za mało błonnika w diecie zwierzęcia
- brak ruchu
- zmiany środowiskowe (przeprowadzka itp.)
- zwężenie jelita
- nadmierna pielęgnacja może skutkować gromadzeniem się dużej ilości włosów w kale
- sierść zlepiająca się wokół odbytu także uniemożliwia opróżnianie
- absence oblázků, kamenů, kostí, hlíny, rostlin nebo zbytků hraček
- pasożyty
- ropień odbytu, problemy z gruczołami odbytnicy
- powiększona prostata
- pogrubiona okrężnica lub odbytnica
- niepożądane reakcje na leki
- uszkodzenie miednicy
- problem ortopedyczny powodujący ból podczas wypróżnień
- zatrzymywanie wody
- niski poziom wapnia we krwi
- zaburzenie neurologiczne
- odwodnienie spowodowane inną chorobą
- słaby ruch jelit
- wysoki poziom hormonu tarczycy (odgrywa ważną rolę w wchłanianiu wapnia)
Diagnostyka
Lekarz weterynarii przeprowadzi badanie fizykalne Twojego psa, w tym badania krwi i moczu. Może szukać oznak zapalenia stawów lub bólu, które mogą przyczyniać się do niechęci Twojego zwierzaka do przyjęcia pozycji potrzebnej do wypróżnienia. Do mapowania jamy brzusznej i przewodu pokarmowego wykorzystuje się zdjęcia rentgenowskie i USG, ale specjalista może również zdecydować się na wykonanie kolonoskopii (badanie jelita grubego) w celu wykrycia zatorów lub innych nieprawidłowości w okrężnicy i odbytnicy.
Jak można to leczyć?
Jeśli Twój zwierzak nie wypróżnił się przez dwa dni lub boleśnie szczeka podczas próby wypróżnienia, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Objawy te mogą być podobne do tych, które występują w przypadku problemów z oddawaniem moczu, dlatego ważne jest, aby udać się do specjalisty w celu ustalenia przyczyny. Jeżeli lekarz uzna, że pies jest poważnie odwodniony, należy go hospitalizować. Zostanie podana płynoterapia i jeśli pies przyjmuje leki weterynaryjne, które mogą powodować zaparcia, leczenie tymi lekami zostanie przerwane lub zmienione. Suplementy diety przyspieszające perystaltykę jelit (błonnik) mogą pomóc, ale czasami mogą pogorszyć wzdęcia spowodowane gromadzeniem się kału w okrężnicy. Błonnik rozpuszczalny w wodzie jest prebiotykiem, czyli pożywką dla bakterii probiotycznych, utrzymujących równowagę flory jelitowej. Probiotyki wspomagają metabolizm, pomagają eliminować niestrawność, biegunkę i zaparcia oraz chronią zdrowie jelit. Neutralizują część toksyn, zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów chorobotwórczych i zmniejszają ryzyko raka jelita grubego.
Jeśli zaparcie nie jest zbyt nasilone, lewatywa przeprowadzona przez specjalistę może pomóc w rozluźnieniu lub usunięciu stolca. Czasami, gdy lekarz stwierdzi, że pies jest wystarczająco nawodniony, może wykonać ręczne usunięcie kału w znieczuleniu ogólnym. Jeśli zaparcie zwierzęcia ma charakter przewlekły, czasami może być konieczna operacja polegająca na usunięciu części jelita grubego. Zwykle stosuje się takiego rozwiązania w przypadku nawracających się zaparć lub gdy okoliczności wskazują, że okrężnica jest nieodwracalnie uszkodzona.
Jeśli zaparcia nie są leczone i pies nie pozbędzie się ich samodzielnie, okrężnica wypełni się nieprzyjemnie dużą ilością stolca. Prowadzi to do senności, utraty apetytu i ewentualnie do wymiotów.
Co właściciel może zrobić?
Sprawdzaj częstotliwość i konsystencję stolca psa co najmniej dwa razy w tygodniu.Jeśli zauważysz bardzo twarde, suche odchody lub zauważysz, że Twoje zwierzę ma trudności z wypróżnieniem, skonsultuj się z weterynarzem. Biegunka może być również niepokojąca, ponieważ może szybko doprowadzić do odwodnienia. Aby zapobiec nawrotom zaparć, karm psa karmą zatwierdzoną przez weterynarza i utrzymuj zwierzę w aktywności. Aktywny pies nie będzie miał nadwagi, a aktywność fizyczna pomoże mięśniom jelit pracować prawidłowo. Jeśli stolec zgromadził się wokół odbytu lub utknął na sierści, należy go umyć ciepłą wodą z mydłem i nałożyć łagodzący krem na objęte stanem zapalnym miejsce.
Unikaj żucia i połykania kości, zastępując je plastikowymi zabawkami. W celu zmiękczenia stolca i po konsultacji z lekarzem stosuj weterynaryjne środki przeczyszczające, a przede wszystkim regularnie podawaj psu świeżą wodę.
Jeśli problem dopiero się zaczął – najwyżej dzień lub dwa – kilka domowych sposobów może pomóc przywrócić sprawność. Pamiętaj, że nie ma jednej sprawdzonej metody, która zadziała na każdego psa.
Niektórym psom również pomaga na zaparcia lub biegunkę jedzenie dyni. Ma dużą zawartość błonnika i wody, dlatego wiele zwierząt ją lubi i chętnie ją zjada. Niektóre psy chętnie jedzą także warzywa. Dobrze jest dodawać je do karmy, ale dobrze jest też, jeśli Twój pupil potrafi sam ze smakiem gryźć marchewkę. Warzywa nie tylko dostarczają cennych składników odżywczych, ale także ułatwiają trawienie. Oprócz dyni polecane są ogórki, fasolka szparagowa, cukinia, kalafior i brokuły.
W przypadku odwodnienia warto podawać Mangia Bevi dogs - naprawdę pomaga, gdy pies jest odwodniony i dostarcza mu potrzebnych składników odżywczych
Wybieraj ostrożnie swoje produkty spożywcze
Granulki tłoczone na zimno zawierają zioła, owoce, warzywa, niezbędne kwasy tłuszczowe, błonnik prebiotyczny, algi i różne ekstrakty ze ścian komórkowych drożdży. Wszystkie te substancje wspomagają trawienie i pracę jelit oraz pozytywnie wpływają na metabolizm. Algi pomagają zapobiegać problemom żołądkowo-jelitowym, a zawarty w nich chlorofil pomaga obniżyć wysoki poziom cholesterolu, który może zatykać tętnice. Suszone wodorosty są jednymi z najbardziej uniwersalnych ziół. Jest bogaty w prebiotyczną inulinę, która pomaga w utrzymaniu równowagi flory jelitowej. Stymuluje pracę wątroby, jelit i pęcherzyka żółciowego. Pobudza trawienie. Ekstrakty ze ścian komórkowych drożdży wspomagają rozwój bakterii probiotycznych w jelicie grubym i znajdują szerokie zastosowanie w weterynarii. Suszone nasiona chleba świętojańskiego są doskonałym przeciwutleniaczem, są bezglutenowe i niezwykle bogate w witaminy i minerały. Są bogate w błonnik i smakują jak kakao. Często wykorzystuje się je w karmach dla zwierząt. Chronią błonę śluzową jelit i żołądka, a zawarty w nich błonnik poprawia trawienie. W przeciwieństwie do karmy tłoczonej na zimno, karma ekstrudowana pęcznieje w żołądku zwierzęcia. Do takiej karmy dodawane są skrobie, barwniki, sztuczne aromaty i konserwanty, które nie sprzyjają metabolizmowi. Mogą spowodować problemy trawienne i wzdęcia.