Zimą w góry z psem

Czy mieliście kiedyś tak, że w trakcie oglądania cudownych zdjęć obsypanych śniegiem gór przyszedł wam do głowy gotowy plan wycieczki w góry z Waszym psem?

Jeżeli marzy ci się zdobywanie szczytów z czworonogiem to przeczytaj ten artykuł!   

pes-na-horach

To, że nie wspinasz się na wysokie szczyty nie zwalnia Cię z dbania o swoje bezpieczeństwo. A jeśli wędrujesz z psem, jesteś odpowiedzialny także za niego, mając na uwadze fakt, że pies to prawdziwy członek rodziny.

Warto przygotować się do tego praktycznie.

Warto przed wyjściem sprawdzić po jakich obszarach wiedzie nasz szlak, aby wiedzieć jak się przygotować do wędrówki.

Jeśli chcesz, by Twoja wędrówka była w miarę łatwa i przyjemna, wybieraj:

  • popularne, chętnie wybierane i często odwiedzane szlaki
  • szlaki wiodące szutrowymi drogami, szerokimi ścieżkami
  • szlaki osłonięte lasem, a nie wybiegające w otwartą przestrzeń
  • niezbyt strome podejścia i zejścia, szczególnie jeśli masz psa, który lubi ciągnąć

Istnieje kilka kwestii szczególnie istotnych dla zimowych wędrówek, które odróżniają je od wędrówek letnich. Okazuje się, że sama obecność śniegu jest tak wyczekanym, a jednocześnie upierdliwym dodatkiem!

Energia

Nie ma udanej dłuższej wędrówki z psiakiem bez zadbania o właściwe dla niego pożywienie. Karma, jaką zaserwujemy swojemu towarzyszowi po przemierzeniu wymagających górskich szlaków, winna być na tyle kaloryczna, aby zapewnić konkretną dawkę energii.

Drugie śniadanie, tak jak u ludzi, jest istotnym elementem wycieczki. Niech będzie to wysokokaloryczna przekąska. Pamiętajcie, że trudne warunki na szlaku mocno wpływają na zmęczenie psa. 

Bezpieczny szlak zaczyna się od odpowiedniego sprzętu

Dobrze dobrany sprzęt zapewni Ci bezpieczeństwo na szlaku. Dopasowane szelki umożliwiają swobodne poruszanie się psa. Kiedy jest ślisko potrzebujesz wolnych rąk więc szelki bardzo pomagają przy wchodzeniu czy schodzeniu. Do tego zalecamy jeszcze pas biodrowy jako rozwiązanie praktyczne i wygodne zarazem. Przypinamy smycz, a ręce mamy dzięki temu wolne, aby dobrze i skutecznie maszerować.

 Zanim ubierzesz szelki sprawdź czy pies czuje się w nich wygodnie i swobodnie. Warto też przed wyjazdem w góry zrobić kilka próbnych spacerów. Jeżeli jednak zdecydujecie się na smycz to najlepiej model z amortyzatorem

zima-hory

Dbanie o opuszki psa zimą

Podczas gdy w mieście zimą psie opuszki są narażone na kontakt z solą, zanieczyszczeniami i innymi produktami, tak w górach stykają się głównie z czystym śniegiem. Mimo to, uzasadnionym jest dbanie o psie opuszki także wtedy. Rozważ zakup kremu ochronnego (tłustego, nie wodnistego, żeby nie spowodować odmrożeń) i smaruj psie opuszki wedle zaleceń (najczęściej nie tuż przed spacerem, a długo i regularnie przed nim, by te opuszki przygotować).

Buty dla psa

Na dłuższe wędrówki i wymagające trasy warto zaopatrzyć się w specjalne buty dla psa. Zamarznięty śnieg może być niebezpieczny dla psich łapek. Psy mają różną tolerancję na zimno, dlatego często zabieramy sweter podszyty polarem, który przydaje się szczególnie w drodze powrotnej do domu, kiedy pies jest już bardziej zmęczony i trudniej znosi niesprzyjające warunki na trasie.

Niezbędne rzeczy

Warto zadbać także cały szereg innych kwestii – pozornie właśnie oczywistych, takich jak koc termiczny czy apteczkę, bo na górskim szlaku może wydarzyć się wszystko. Zabieramy także wodę, najlepiej w butelce choć częściowo utrzymującej ciepło, uniwersalne składane miseczki, woreczki na odchody, ciepłe ubranko (to dla psiaków-zmarzluchów), koc termiczny. 

WSKAZÓWKA:  Nie ma nic gorszego niż zgubienie się psa, a na dodatek w górach, gdzie pies nie wie, gdzie się znajduje.  Zawieszka personalizowana to jedyne co możesz zrobić dla siebie i swojego psa. Przygotuj imię psa, numer telefonu i miejsce, z którego pochodzisz.

Teraz wystarczy wybrać ulubione góry i zastanowić się, czy Twój pies ma dość sił na wędrówki i można ruszać! Ciesz się zimowym lodowym krajobrazem i zabawą ze swoim czworonożnym przyjacielem.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz.